Budowa domu sama w sobie tworzy dość spore koszty. Dla większości ludzi nie jest to mała inwestycja, a wielki krok do przodu w swoim życiu. Wiadomo, że inwestorzy chcą możliwie jak najwięcej zaoszczędzić w miejscach, w których uważają coś za niepotrzebne. Czy jest więc sens odpuszczania sobie elementów zabezpieczających nasz dom przed wilgocią?
Zdecydowanie nie. Rozwinięcie odpowiedzi na to pytanie znajduje się poniżej, jednak już teraz można wspomnieć o tym, jakie po latach szkody będzie wywoływał brak odpowiedniej izolacji budynku. Podpowiadamy więc, jak stworzyć dobrą i skuteczną izolację, nie płacąc przy tym zbyt dużych pieniędzy.
Co grozi nam w przypadku niezaizolowania domu?
Według projektów budowy, każdy fundament powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenie chroniące przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza budynku. Jeżeli tego polecenia nie wykonamy, to w najlepszym przypadku kierownik budowy nam go nie zaakceptuje i nie pozwoli na dalszą pracę. Gorzej jednak, kiedy kierownik “nie dostrzeże” braku izolacji i da pozwolenie na kontynuację budowy.
W takim wypadku sami spisujemy się na spore straty w przyszłości. Zacznijmy może od spraw materialnych. Chłonięcie wilgoci z reguły następuje bardzo szybko i jej zbyt wysoki poziom możemy zaobserwować już po kilku miesiącach mieszkania. Następnie, na naszych ścianach zacznie wytwarzać się coraz to większa warstwa pleśni. Aby się jej pozbyć, nie wystarczy jedynie zmyć jej ze ściany, ale oprócz tego kuć ściany we wszystkich pomieszczeniach, w celu umieszczenia w nich specjalnego preparatu.
Przejdźmy jednak do ważniejszych kwestii, czyli zdrowia. Zbyt duży poziom wilgoci jest bardzo szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Za jego sprawą powstaje bardzo wiele chorób i poważnie powinniśmy się zastanowić, czy na pewno chcemy narażać na to swoje rodziny oraz nas samych.
Co izolujemy najczęściej?
Wilgoć najczęściej dostaje się do budynków od strony ziemi, gdyż to właśnie stamtąd chce ona się wydostać w kierunku góry. Logiczne więc, że trzeba w pierwszej kolejności stworzyć szczelną izolację na fundamentach, która nie wpuści niepożądanych czynników w głąb konstrukcji.
W celu stworzenia pełnego zabezpieczenia, najczęściej stosowana jest zarówno izolacja pozioma, jak i izolacja pionowa fundamentów. W obu przypadkach stosujemy praktycznie ten sam materiał, więc trzeba wziąć go po prostu więcej. Najczęściej wybieranymi produktami do izolacji są samoprzylepne maty bitumiczne bądź również bitumiczne masy uszczelniające. W pierwszym przypadku musimy tylko i wyłącznie okleić dokładnie każdą część fundamentu, natomiast mając w posiadaniu masę bitumiczną należy rozsmarować nią całą powierzchnię przy użyciu pacy.
Inne powody powstawania wilgoci
Mając szczelnie zabezpieczone fundamenty wciąż zauważamy pleśń na ścianach? Może to być oznaka różnego typu usterek w naszym domu. Rzeczy, które po kolei warto sprawdzić to instalacja wodna (być może któraś rura jest pęknięta i przepuszcza wodę w głąb ściany) oraz szczelność dachu.
Nie ma co ukrywać, że pleśń może pojawiać się również wtedy, gdy mało wietrzymy nasze pomieszczenia, a posiadamy słabą instalacją wentylacyjną.
Więcej o izolacji pionowej fundamentów znajdziesz na: https://suez.com.pl/pl/c/Izolacja-pionowa-fundamentow/47