Z uwagi na rosnącą świadomość w zakresie zdrowia – zarówno własnego, jak i środowiska, coraz więcej osób decydujących się na budowę domu, stawia na domy drewniane. Nowoczesne domy drewniane są ekologiczne – wykonane z naturalnych, nieropopochodnych materiałów, które podlegają recyklingowi i biodegradacji. Czy to oznacza, że domy z drewna są jednocześnie mniej trwałe? Co naprawdę warto wiedzieć o domach z drewna?
Dom z drewna = szybsza realizacja?
Domy drewniane są bez wątpienia bardziej ekologiczną i ekonomiczną alternatywą, niż domy z tradycyjnej cegły i betonu. Budowanie całorocznych domów z drewna w technologii szkieletowej jest zdecydowanie tańsze i szybsze. W porównaniu do budowy domu metodą tradycyjną, z innych materiałów, wybór techniki szkieletowej ma również mniejszy wpływ na środowisko i zostawia mniejszy ślad węglowy (drewno pochłania dwutlenek węgla!).
Mity na temat domów drewnianych
Nowoczesne domy z drewna budowane są najczęściej technologią szkieletową. Jest ona niezwykle ceniona na Zachodzie, a nadal mało rozpowszechniona w Polsce. Brak jej popularności wynika prawdopodobnie z nieznajomości technologii tego systemu budowniczego i wielu krążących mitach o rzekomej niskiej trwałości i łatwopalności domów drewnianych. Jeśli chodzi o mit na temat zwiększonego ryzyka pożarów domów drewnianych, należy go szybko obalić. Pożary w domach są najczęściej wywoływane przez przedmioty znajdujące się w środku: niedopałek papierosa, zwarcie instalacji elektrycznej itp. Jeśli ogień nie zostanie szybko ugaszony – drewno – owszem – może się zająć, ale pali się bardzo wolno. Warto również pamiętać o tym, że wysokie temperatury panujące podczas pożaru we wnętrzu domu murowanego mogą powodować niebezpieczne pęknięcia, które finalnie mogą skutkować koniecznością wyburzenia domu.
Technologia szkieletowa – czym się charakteryzuje?
Technologie szkieletowe – wykorzystywane do budowy nowoczesnych domów drewnianych, polegają na trwałym łączeniu, przygotowanych wcześniej w zgodzie z wybranym projektem domu, modułów. Ściany ekologicznych domów drewnianych są wykonane z materiału, który nie tylko izoluje od hałasu z zewnątrz, ale także pomaga ustabilizować temperaturę we wnętrzu domu. Może to być wełna mineralna, wełna owcza, bawełna pochodząca z recyklingu itp. Ważne jest to, że wszystkie materiały są naturalne i ekologiczne, nie zawierają szkodliwych pochodnych ropy naftowej. Z zewnątrz, domy drewniane mogą być wykończone klasyczną oblicówką z drewna, lub otynkowane – do złudzenia podobne do domów murowanych. Materiały użyte do wykończenia domów z drewna mogą być dowolne. Stereotyp drewnianego domu, kojarzony z rustykalnym domem z bali jest więc krzywdzący dla nowoczesnych energooszczędnych domów drewnianych.
Czemu ekologiczne domy z drewna stawiane są szybciej?
Domy drewniane nierzadko są trwalsze i mniej kłopotliwe w ich dalszej konserwacji, niż domy stawiane w technologii murowanej. Istotny jest również fakt, że przy budowie domu drewnianego w technice szkieletowej, postępu prac nie zaburzy nawet pora roku. Technologia ta i same materiały wykorzystywane podczas realizacji takich projektów są odporne na działanie zmiennych temperatur i trudnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu dom z drewna można stawiać również zimą. Aby mieć pewność co do jakości i terminowości budowy nowoczesnego domu drewnianego, warto jest korzystać wyłącznie ze sprawdzonych ofert. Nardoshouse (https://www.nardoshouse.com) to producent, który specjalizuje się wyłącznie w realizacji nowoczesnych projektów domów z drewna i domów szkieletowych i ma przeszło 25-letnie doświadczenie w branży. W przypadku realizacji marzenia, jakim jest budowa domu – swoje przyszłościowe plany warto powierzyć profesjonalistom.
Biorąc pod uwagę oszczędność energii, utrzymanie ciepła, materiały nadające się do recyklingu i przede wszystkim różnicę w czasie budowy i cenie, w porównaniu z tradycyjnymi domami, ekologiczne domy drewniane wypadają naprawdę bardzo dobrze.