Podejmując się budowy domu jednorodzinnego, inwestorzy często największą uwagę skupiają przede wszystkim na kosztach związanych z robotami budowlanymi i wykończeniowymi. Tymczasem kalkulacji warto poddać także wszelkie koszty dotyczące eksploatacji budynku. Co powinien uwzględniać dom jednorodzinny, by był energooszczędny? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?
O domach energooszczędnych mówi się w ostatnich latach tak często, że potocznie rozumiemy je po prostu jako domy, które wykorzystują rozwiązania konstrukcyjne, budowlane i wykończeniowe ograniczające utraty ciepła.
Formalnie sprawa wygląda jednak nieco inaczej. W teorii o domu energooszczędnym możemy powiedzieć wtedy, gdy jego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosi około 70 kWh/m2. Dla porównania – zapotrzebowanie na ciepło w skali roku w przypadku domu standardowego wynosi mniej więcej 120 kWh/m2.
Dom energooszczędny – jakie rozwiązanie powinien uwzględniać?
Energooszczędność kojarzymy raczej z nowoczesnymi, nowo budowanymi domami. Z tego względu może ona kojarzyć się z czymś kosztownym. Tymczasem warto mieć świadomość tego, że rozwiązania, które uznajemy za energooszczędne, często wcale nie wiążą się z wyższymi kosztami. I dlatego tym bardziej warto uwzględniać je na etapie budowy!
Jak wybudować dom energooszczędny?
- wybierz dom na planie kwadratu lub prostokąta – domy, które mają zwartą, prostą bryłę, z reguły są mniej narażone na powstawanie mostków termicznych, przez które ucieka ciepło;
- postaw na dom piętrowy zamiast parterowego – jeżeli zakładamy, że przy budowaniu domów wykorzystano te same technologie, ogrzanie budynku piętrowego będzie łatwiejsze i tańsze niż parterowego. Zapoznaj się z projektami domów piętrowych pracowni Domowe Klimaty na stronie: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-pietrowych/;
- zwróć uwagę na wykorzystanie promieni słonecznych – na etapie projektowania budynku warto wziąć pod uwagę położenie poszczególnych pomieszczeń względem padania promieni słonecznych. Niech często użytkowane pomieszczenia o charakterze wypoczynkowym, będą umieszczone od strony południowej – wówczas będą one nagrzewane w naturalny sposób.
Budowa domu energooszczędnego – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Co jeszcze należy uwzględnić przy budowie domu jednorodzinnego energooszczędnego? Przykładaj dużą wagę do jakości materiałów budowlanych i nie oszczędzaj na siłę. Przy drzwiach i oknach często powstają mostki termiczne, które prowadzą do „ucieczek” ciepła. Dlatego dopilnuj, by wybrany projekt uwzględniał odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne, budowlane i wykończeniowe, a jeżeli sam nie masz odpowiedniej wiedzy, zainwestuj w zaufanego kierownika budowy, który faktycznie będzie na miejscu i osobiście dopilnuje wszystkich prac.
Polecamy projekty domów energooszczędnych pracowni Domowe Klimaty, która ma już ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży projektowej. Idealny projekt dla siebie i swoich bliskich z pewnością znajdziesz na stronie: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-energooszczednych/.