Kotły kondensacyjne cieszą się sporą popularnością. Ich efektywna praca nie tylko pozwala oszczędzić paliwo, ale i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Ponadto ich koszt jest podobny do ceny tradycyjnych pieców. Dlaczego jeszcze warto wybrać kocioł kondensacyjny?
Kocioł kondensacyjny, który ma aż 109% sprawności?
Kondensacja to proces, w wyniku którego skrapla się para wodna zawarta w spalinach. Zjawisko to często jest wykorzystywane w ogrzewaniu wody oraz budynków. Niektóre osoby mogą być zaskoczone, że kotły kondensacyjne mają ponad stuprocentową sprawność. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kocioł podczas ogrzewania wody, korzysta z ciepła zawartego w parze wodnej, która z kolei znajduje się w spalinach. Przed laty, do sprawności kotła uwzględniało się jedynie wartość opałową paliwa, która mogła maksymalnie wynieść 100%. Dlatego dołożenie kolejnej możliwości uzyskiwania ciepła sprawiło, że sprawność kotła może wynieść aż 109%.
Zalety kotła kondensacyjnego.
Wymiana tradycyjnego pieca na kondensacyjny niesie za sobą wiele korzyści.
Oto niektóre z zalet:
- oszczędność — aby uzyskać energię z gazu, kocioł potrzebuje niewielkiej ilości paliwa. W kotle kondensacyjnym zużywa się o 30% mniej gazu niż w przypadku starszych pieców. Z kolei regulatory temperatury pozwalają na dostosowanie jej wysokości do potrzeb domowników. Dzięki ustawieniu odpowiadającej Ci temperatury zapłacisz mniej za ogrzewanie.
- bezpieczeństwo — oddzielny przewód pozwala na pobranie powietrza, które jest potrzebne do zużycia gazu. Takie rozwiązanie sprawi, że spaliny nie przedostaną się do pomieszczeń, w których przebywają domownicy.
- prosty montaż — aby korzystać z kotła kondensacyjnego, nie musisz budować komina. Kondensat jest odprowadzony do kanalizacji, a do pozbycia się gazów spalinowych wystarczy zamontowanie zwykłego wyrzutu spalin. Warto dodać, że kocioł wymaga jedynie dostępu do instalacji kanalizacyjnej i wodnej. Kotły kondensacyjne można łączyć z pompami ciepła, regulatorami oraz kolektorami słonecznymi.
- ekologiczny sposób ogrzewania — kocioł kondensacyjny zapewnia mniejszą emisją CO2. Natomiast gaz potrzeby do jego pracy jest wykorzystywany efektywniej niż w tradycyjnych piecach.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Kotły kondensacyjne dostępne na rynku przeznaczone są do domów wielorodzinnych oraz jednorodzinnych. Są zasilane olejem opałowym, bądź gazem. Warto dodać, że nowoczesne kotły gazowe nie muszą być montowane w piwnicy. Możesz je umieścić w kuchni, albo w łazience. Kocioł najwyższą sprawność uzyska przy współpracy z niskotemperaturowymi systemami grzejnikowymi, bądź układami ogrzewania podłogowego. Kotły można ponadto wyposażyć w system regulacji, dzięki któremu będziesz mógł zdalnie sterować jego pracą. Wszystko odbywa się drogą radiową, dzięki czemu nie musisz montować kabli na ścianach.
Kocioł kondensacyjny pozwoli Ci zaoszczędzić nawet 500 zł rocznie na ogrzewaniu, przy zachowaniu takiej samej temperatury. Wymiana tradycyjnego kotła na kondensacyjny nie jest skomplikowana. Specjalista bez większych trudności przeprowadzi montaż pieca, po czym sprawdzi stan instalacji grzewczej. Jak widzisz, zdecydowanie warto wybrać kocioł kondensacyjny.