Pompy ciepła to powszechnie stosowana alternatywa dla ogrzewania elektrycznego. Już na etapie budowania domu lub planowania całkowitego remontu, dobrze jest rozważyć zainwestowanie w pompę ciepła. Niższe koszty eksploatacyjne oraz ochrona środowiska naturalnego to jedne z wielu zalet, które zapewni nam wybór tego rodzaju instalacji grzewczej.
Opłacalna inwestycja
Obecnie zarówno pompy ciepła, jak i fotowoltaika, rewolucjonizują rynek energetyczny. Rosnące ceny gazu i prądu sprzyjają poszukiwaniom alternatywnych i energooszczędnych źródeł pozyskiwania energii. Pompy ciepła to jedna z ekologicznych metod grzewczych. Mechanizm jej działania polega na pobieraniu ciepła z powietrza, wody lub gruntu. To proste działanie zapewni komfort cieplny i wygodę jej użytkowania. Zanim jednak zdecydujemy się na ten rodzaj instalacji grzewczej, trzeba mieć na uwadze niemałe koszty zakupu i montażu pompy ciepła. Obecnie posiadaczom nieruchomości oferuje się np. skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej oraz innych programów dofiansowań. Dofinansowanie do pompy ciepła przewidziane jest na zakup i montaż pomp ciepła. W tym celu zostały stworzone takie programy, jak np.:
- “Moje ciepło” – wspiera indywidualne ogrzewnictwo i energetykę prosumencką w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych,
- “Mój Prąd 4.0” – program wsparcie mikroinstalacji fotowoltaicznych i zwiększenie autokonsumpcji magazynowanej i wytwarzanej energii. Objęci nim są prosumenci rozliczani w systemie net billing. W ramach tego programu dofinansowanie przysługuje także tym, którzy wcześniej podlegali rozliczeniom systemu z opustów, ale przeszli na net-billing,
- “Czyste powietrze” – celem programu jest walka ze smogiem. Przewiduje dopłaty do docieplenia domów jednorodzinnych oraz wymiany starych urządzeń grzewczych.
Możliwość skorzystania z wybranej metody dofinansowania to równocześnie szansa na osiągnięcie wysokiej klasy energetycznej w swoim domostwie.
Główne zalety
Odpowiednio dobrana i zainstalowana instalacja grzewcza gwarantuje niezawodność i trwałość urządzenia. Przegląd lub serwis pomp ciepła nie wymaga wysokich nakładów, a dodatkowym atutem jest ich bezobsługowość. Posiadanie tej instalacji zwiększa również poziom bezpieczeństwa w Twoim domu. Pompa ciepła nie wydziela spalin, to również uniezależnia się od poboru energii elektrycznej. Podczas budowy domu lub całkowitej renowacji budynku warto pamiętać, że ten rozwinięty model grzewczy podniesie wartość samej nieruchomości. Taka inwestycja nie przynosi również szkody środowisku naturalnemu.
Pompy ciepła – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Decydując się na dobór odpowiedniej pompy ciepła, warto skorzystać z opinii fachowców. Już na samym etapie montażu należy wykazać się dokładnością i czujnością, aby nie popełnić błędu, który przyniesie więcej strat niż korzyści. W innym wypadku docieplanie obiektu lub właściwości grzewcze instalacji nie będą w pełni efektywne. Przed zakupem pompy należy posiadać wszystkie niezbędne informacje o szczegółach technicznych jak np. rodzaj pompy, jej moc itd. Pomimo niemałych kosztów inwestycyjnych na początku, można spodziewać się rekompensaty w postaci niewielkich kosztów eksploatacyjnych. W dodatku, jeśli gospodarstwo domowe jest zaopatrzone w system fotowoltaiczny, opłaca się zasilić pompę ciepła energią z własnej instalacji. To kolejny sposób na zredukowanie wydatków za ogrzewanie.