Kiedy jesteśmy na etapie remontu i zależy nam na odświeżeniu domu lub mieszkania, które mają wiele lat, z pewnością stoimy przed różnego rodzaju dylematami. Między innymi problem dotyczy drewnianych podłóg, o ile zostały one zachowane. W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tym, kiedy odnowienie pakietu bywa dobrym pomysłem, a kiedy z kolei musimy zdecydować się na wymianę posadzki. Zachęcamy do lektury.
Drewniane podłogi z dawnych lat
W domach naszych dziadków z pewnością gościły podłogi wykonane z desek z litego drewna. Tego typu rozwiązanie miałam mnóstwo wielbicieli, ale niejednokrotnie taka posadzka bardzo często nie była wykonana poprawnie. Kiedy zależy nam na odnowieniu tego typu rozwiązań, często pojawia się problem, gdyż podłoga bywa nierówna, uzupełnienie szczelin jestem mocno problematyczne, a także zdecydowana większość desek może po prostu nie nadawać się do użytku. Mimo tego, że szczególnie zależy nam na uratowaniu takiej posadzki, niejednokrotnie musimy się poddać. Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku parkietów. Jednak warto również wspomnieć o tym, że pakiety w mieszkaniach i domach królowały podłogi z popularnych deskach z litego drewna. Z pewnością wiele osób pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa, że były one niezwykle modne i układane bardzo często w fantazyjne wzory. Dzisiaj pakiety znowu wracają do łask, dlatego, zanim zdecydujemy się na wymianę naszej podłogi, warto rozważyć jej renowację.
Dlaczego drewno wciąż zachwyca?
Mimo tego, że bardzo wiele osób wybiera panele lub płytki na podłogę, ciągle drewno stanowi ponadczasowe rozwiązanie. Warto jednak wspomnieć o tym, że inwestycja w drewnianą podłogę to naprawdę spory wydatek, dlatego niejednokrotnie szukamy alternatywy dla tego rozwiązania. Jednak, jeżeli zdecydowaliśmy się na remont domu lub mieszkania, w którym zachowały się parkiety w dość nienagannym stanie, niewątpliwie renowacja tego typu posadzki będzie dobrym pomysłem. Drewno jest szczególnie cenione w ostatnich latach za swoją naturalność i wyjątkowy charakter. Wybieramy je do wykończenia wnętrz, inwestujemy w meble drewniane, zamawiamy drzwi na wymiar wykonane z tego surowca itd. Jednak coraz więcej osób decyduje się także na drewniane podłogi, które są ponadczasowym i jednocześnie bardzo eleganckim rozwiązaniem. Ponadto taka posadzka będzie doskonałym pomysłem na długie lata. Mamy tu na myśli aspekt trwałości i wytrzymałości, ale również niezaprzeczalne piękno i możliwość dostosowania się do każdej aranżacji wnętrz. Warto również wspomnieć o tym, że drewniana posadzka to także przytulny charakter całego wnętrza oraz pełna naturalność.
Kiedy cyklinowanie parkietu nie będzie możliwe?
Warto wiedzieć o tym, że najpopularniejszym zabiegiem umożliwiające odnowienie naszej posadzki, jest jej cyklinowanie. Oczywiście renowacji możemy poddawać tylko i wyłącznie podłogi drewniane. Mimo tego, że zazwyczaj zabieg ten jest możliwy do wykonania, warto wiedzieć, że istnieją pewne sytuacje, które całkowicie go wykluczają. Z całą pewnością cyklinowanie parkietu nie będzie możliwe wtedy, kiedy zaobserwujemy nadmierne zużycie drewnianych deszczułek. Wielokrotnie odnawiana podłoga również może być tutaj aspektem przemawiającym za wyborem innej posadzki, gdyż zbyt cienkie deski będą podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nadmierne zniszczenia podłogi, zalanie jej wodą, różnego rodzaju uszkodzenia, pęknięcia, wypaczenia czy pleśnie to także aspekty, które uniemożliwiają renowację drewna.
Kiedy warto cyklinować drewnianą podłogę?
Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków cyklinowanie parkietu może odbywać się bez zarzutów. Kiedy zaobserwujemy powierzchniowe zarysowania czy różnego rodzaju zmiany barwy deszczułek, to znak, że pora na renowację naszej powierzchni. Przy użyciu cykliniarki uda nam się wyrównać deski, w dalszym etapie prac uzupełnić szczeliny, a także nadać gładkości całej posadzce. Ponadto wszelkie płytkie uszkodzenia i ubytki możemy również z powodzeniem naprawić.
Podsumowanie
Mimo tego, że cyklinowanie parkietu wykonujemy raz na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, koniecznie musimy się do tego dobrze przygotować. By móc wykonać te prace renowacyjne, koniecznie musimy opuścić mieszkanie przynajmniej na kilka dni. Dodatkowo należy usunąć wszystkie meble i sprzęty stojące, by umożliwić niezakłóconą pracę fachowcom. Ponadto należy pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu naszych desek. Wybór lakieru lub oleju pozostaje kwestią indywidualną.