Inwestorzy oraz większość projektantów często używa określenia ,,wełna mineralna”. Nie jest to słownictwo do końca precyzyjne. Wełna mineralna występuje bowiem w dwóch rodzajach: jako wełna szklana oraz wełna skalna. Do czego używa się waty skalnej i jakie posiada właściwości? Podpowiadamy.
Czym jest wata szklanej?
W skład wat szklanej wchodzi bazalt, gabro, dolomit lub kruszywo wapienne, a także brykiety mineralne, które się produktem recyklingu. W procesie produkcji składniki te zostają roztopione w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie rozwłóknione. Następnie włókna te zlepia się specjalną żywicą, aby uformować konkretne produkty, takie jak płyty, maty, otuliny czy granulat. Płyty z wełny skalnej bywają łączone również z papą podkładową bądź są laminowane szklanym welonem.
Właściwości wat szklanej?
Dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym wata szklana odprowadza wilgoć oraz zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Dzięki temu przyczynia się do utrzymania zdrowego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń. Jest materiałem sprężystym i solidnym, o dużej gęstości włókien. Wata szklana poprawia również komfort akustyczny w budynkach, ponieważ pochłania dźwięki. Co więcej, nie jest palna, dzięki czemu ogranicza ryzyko pożarowe w budynku. Wełna skalna nie kurczy się ani nie zmienia swoich właściwości mimo lat eksploatacji. Dzięki swoim uniwersalnym właściwościom nadaje się do ocieplenia każdego miejsca w budynku, nawet kominka, gdzie występuje wysoka temperatura.
Wełna skalna czy wata szklana?
Wełna mineralna skalna i wata szklana są z pozoru identyczne i bardzo często mylone ze sobą. Obie zapewniają bowiem doskonałą izolację termiczną i akustyczną, ale mają też cechy wyróżniające. Pod względem izolacyjności cieplnej minimalnie lepsza jest wełna szklana. Jeżeli chodzi o izolacyjność akustyczną to obie wełny charakteryzują się dużą chłonnością dźwięków. Tutaj również wata szklana jest minimalnie lepszym produktem od wełny skalnej. Ona z kolei dobrze izoluje dźwięki związane z uderzeniami, natomiast watę szklaną stosuje się w przypadku dźwięków rozchodzących się w powietrzu.
Płyty z wełny skalnej są częściej wykorzystywane do elementów narażonych na nagrzewanie. W budownictwie jednorodzinnym używa się jej na przykład do izolacji kominków. Wełna szklana wytrzymuje temperatury do 700 stopni Celsjusza, gdzie dla porównania w przypadku pożaru temperatura dochodzi do 1000 stopni Celsjusza. Nasiąkliwość materiału w obu wełnach jest na podobnym poziomie. Przy krótkotrwałym zanurzeniu nasiąkliwość wynosi od 0,60 do 1 kg na metr kwadratowy. Ze względu na mniejszą gęstość wełny szklanej nie poleca się jej stosowania w miejscach, gdzie byłaby poddawana silnemu naciskowi.