Wybierając projekt domu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak duży ma być, czy chcemy dom parterowy, czy z poddaszem, i najważniejsze ile chcemy na niego wydać. Marzeniem każdego jest dom funkcjonalny, ładny, niedrogi w budowie oraz eksploatacji. Wszystko to możemy osiągnąć wybierając parterowy projekt domu do 100 m2.
Dlaczego wybieramy projekty domów parterowych do 100 m2?
W ostatnim czasie można zaobserwować zwiększone zainteresowanie domami parterowymi, których powierzchnia nie przekracza 100 m2. Inwestorzy wybierają domy o prostych planach, łatwe w komunikacji i pozbawione fizycznych barier, takich jak schody. Projekty tego typu można szybko zrealizować. Co więcej, aktualnie dosyć trudno jest znaleźć działkę miejską, na której zmieści się rozłożysty dom parterowy. Większość terenów budowlanych znajduje się poza granicami miast. To dobre rozwiązanie dla osób poszukujących ciszy i spokoju z dala od wzroku sąsiadów i miejskiego stylu życia. Większa działka to także większe możliwości w wyborze projektu wymarzonego domu. Domy parterowe do 100 m2 cechują się optymalną powierzchnią, na której z powodzeniem stworzymy funkcjonalną przestrzeń. Domy w tej kategorii pozwalają na ergonomiczne rozmieszczenie pokoi oraz zaplanowanie dodatkowych pomieszczeń gospodarczych, takich jak garderoba, pralnia czy spiżarnia.
Ekonomiczne aspekty budowy parterowych projektów domów do 100 m2
Rosnąca popularność projektów domów parterowych do 100 m2 jest związana przede wszystkim z kwestiami ekonomicznymi. Mniejsza powierzchnia to mniejsze koszty budowy. Wiele osób budujących jest uzależniona od kredytu hipotecznego. Banki podnoszą marżę oraz dodatkowo zwiększają wysokość wkładu własnego. Powoduje to, iż inwestorzy mają ograniczone możliwości finansowe, co wpływa na powierzchnię budowanego domu. Ceny działek ostatnimi czasie, również poszybowały w górę. Mniejsza działka oznacza zatem mniejszy dom. Nie jest to natomiast wadą, gdyż mniejszy dom to krótszy czas budowy, dzięki czemu szybciej pójdziemy na swoje. Jest to istotne, gdy musimy ponosić dodatkowe koszty na wynajem mieszkania. Zmienia się również podejście inwestorów, którzy decydują się na mniejszą powierzchnię ze względów praktycznych. Mniejsza powierzchnia użytkowa domu przekłada się na niższe koszty jego utrzymania. Dodatkowo dom parterowy do 100 m2 posiada bardziej reprezentacyjny charakter w porównaniu z domami z użytkowym poddaszem o tym metrażu. Wielospadowy dach i rozłożysta bryła budynku robią duże wrażenie i kojarzą się z większym prestiżem
Zalety projektów domów parterowych do 100 m2
Projekty domów parterowych do 100 m2 to atrakcyjna alternatywa dla zwykłego mieszkania w bloku. Koszty zakupu mieszkania w centrum miasta obecnie mogą znacznie przekraczać koszty budowy domu do 100 m2. W podobnym budżecie możemy zyskać większy komfort użytkowania z własnym podwórkiem i większą powierzchnią użytkową. Do największych zalet domów parterowych do 100 m2 zaliczamy:
- brak barier architektonicznych w postaci schodów. Cały układ funkcjonalny znajduje się na jednym poziomie, co jest znacznym ułatwieniem dla rodzin z małymi dziećmi, osób niepełnosprawnych oraz osób starszych. Układ funkcjonalny na jednej kondygnacji znacznie ułatwia również aranżację wnętrza.
- Krótki czas budowy. Mniejsza powierzchnia domu zaprojektowanego na jednej kondygnacji zdecydowanie skraca czas jego budowy. Brak konieczności wylewania stropu oraz schodów pozytywnie wpływają na szybkość budowy domu.
- Niższe koszty budowy. Dom parterowy o niedużej powierzchni użytkowej jest zdecydowanie tańszy w budowie niż dom z użytkowym poddaszem o podobnej powierzchni. Jest to związane z brakiem konieczności wylewania stropu, schodów oraz ocieplaniem konstrukcji ze skośnymi połaciami dachowymi w domach z poddaszem.
- Niskie koszty eksploatacji. Mały dom łatwiej jest ocieplić i ogrzać niż dużą otwartą przestrzeń. Przekłada się to na niższe koszty eksploatacji związane z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie oraz innymi rachunkami związanymi z codziennym użytkowaniem domu.
- Mały dom wymaga małej działki. Dom do 100 m2 nie potrzebuje dużej, a co za tym idzie drogiej działki do jego wybudowania. Mamy wówczas możliwość wyboru spośród większej liczby lokalizacji w lepszej cenie.
Mała powierzchnia użytkowa domu może stanowić zarówno zaletę jak i wadę. Dla rodzin, które cenią wspólne spędzanie wolnego czasu, będzie zdecydowaną zaletą. Mały dom nie wymaga tyle pracy związanej z jego utrzymaniem i pielęgnacją. Ten czas lepiej wykorzystać na własne przyjemności i hobby. Dla osób, które cenią własną przestrzeń i swobodę, mała powierzchnia domu będzie jednak ograniczeniem i wadą. Nic jednak straconego, gdyż projektów domów na rynku jest obecnie taki wybór, że każdy znajdzie coś dla siebie.