Przydomowy basen to miejsce relaksu, odpoczynku, zabaw z dziećmi czy przyjaciółmi. Czy budowa jest drogim wydatkiem? Jakie roboty ziemne są konieczne, by móc cieszyć się z dodatkowej atrakcji? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedzi w poniższym artykule.
Przydomowy basen – porady
Najlepszym momentem na budowę przydomowego basenu jest etap tuż po zakończeniu budowy domu. Zalety to oczywiście oszczędność czasu oraz pieniędzy, ponieważ nie musimy dwukrotnie korzystać z usług firmy zajmującej się robotami ziemnymi i wypełniać dodatkowych formalności, ale również nie zniszczymy zagospodarowanej już przestrzeni.
Basen powinien znajdować się z dala od drzew, by liście nie spadały i nie zaśmiecały wody. Ważne jest również nasłonecznione miejsce. W ten sposób nie trzeba zbyt często podgrzewać wody.
Jeśli basen powstaje w późniejszym terminie niż budowa domu i z dala od niej, warto wykonać badanie stanu gruntów. Sprawdzenie zagwarantuje nam, że w określonej lokalizacji nie występuje zbyt wysoki stan wód, a budowa odbędzie się bez problemów.
Najczęściej wybierane baseny przydomowe
Do najczęściej wybieranych basenów zaliczamy:
- Baseny betonowe lub żelbetowe – dzięki takim basenom mamy możliwość wybrania dowolnego kształtu oraz wymiaru, niestety budowa będzie trwała dłużej niż przy wyborze innego rodzaju.
- Baseny stalowe – do wad zaliczamy drogą technologię, jednak budowa jest szybka. Dobry wybór jeśli marzymy o nietypowym kształcie.
- Gotowe panele stalowe lub polimerowe – bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ do wyłożenia niecki przyda się tylko folia basenowa, a możliwości projektowych jest wiele.
- Gotowe niecki z żywicy poliestrowej – atutem jest niezmiernie szybka budowa. Decydując się na taki basen musimy pamiętać, że istnieją bardzo ograniczone kształty i wymiary.
Jak wygląda budowa basenu?
Realizacja inwestycji jaką jest budowa basenu rozpoczyna się od opracowania projektu. Ustalamy w nim technologię, wybieramy lokalizację, dostosowujemy materiały potrzebne do budowy, a także określamy rozmiar oraz kształt basenu. Gdy formalności mamy już za sobą, wynajmujemy sprzęt budowlany – koparkę lub przy mniejszych basenach minikoparkę i przystępujemy do wykopu. Jest on zależy od wybranej niecki. Kolejno wykonuje się konstrukcję niecki basenu, podłącza się instalacje oraz wykańcza praz zabezpiecza basen.
Pozwolenie na budowę basenu
Pozwolenia na budowę jest konieczne w przypadku basenu o powierzchni powyżej 50 m2 . Należy udać się do Starostwa Powiatowego i zgłosić budowę. Baseny o powierzchni mniejszej niż 50 m2 nie wymagają pozwolenia a tylko zgłoszenia zamiaru budowy.
Wykop pod basen – koszt
Koszt wykopu pod basen będzie się różnił pod względem wyboru rodzaju oraz powierzchni. Jeśli wybrany został basen o dużej powierzchni cena będzie wyższa. Wykopanie jednego metra sześciennego kosztuje około 35,00 zł. Dla przykładu wykop pod basen o wymiarach: 4,1 m x 5,5 m x 1,9 m, będzie kosztował około 1 500,00 zł.
Budowa basenu w ogrodzie może cieszyć się powodzeniem, jeśli skorzystasz z usług profesjonalnej firmy. Roboty Ziemne Szczucki specjalizuje się we wszelkich robotach ziemnych, a wykopy pod przydomowe baseny należą do ciekawych zadań, gdzie szybko widzimy efekty i zadowolenie klientów. Do zapoznania się z pozostałą ofertą zapraszamy na stronę internetową www.szczucki.pl