Do największych strat ciepła dochodzi przez podłogę, posadzkę, piwnice, fundamenty oraz, oczywiście, dach i poddasze. Zimne powietrze dostaje się do pomieszczeń użytkowych przez nieszczelności (mostki termiczne), w efekcie czego podłoga ulega schłodzeniu, przez co z kolei w całym budynku robi się zimno, wilgotno i nieprzyjemnie. Zaizolowanie i ocieplanie podłogi stanowi więc jedno z najważniejszych zadań mających na celu poprawę komfortu cieplnego w domu jednorodzinnym. Najlepiej z wykonaniem tego zadania poradzi sobie bez wątpienia pianka poliuretanowa.
Uniwersalność izolacyjna
Prawidłowo przeprowadzona termoizolacja podłogi jest kluczowe z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala w skuteczny sposób zapewnić wnętrzom użytkowym właściwy komfort cieplny i jednocześnie znacząco obniżyć rachunki za ich ogrzewanie. Ocieplenie podłogi czy posadzki pianą Purios można wykonać w zestawieniu z każdym dostępnym na rynku materiałem wykończeniowym podłóg. Nadaje się do aplikacji w miejscach przeznaczonych pod instalację ogrzewania podłogowego. Co więcej, jest bardzo dobrym wyborem, jeśli chodzi o miejsca, w których panuje wysoka wilgotność, chroniąc podłogi czy parkiety z płytek przed negatywnym jej wpływem.
Piana poliuretanowa w formie płynnego natrysku to:
- energooszczędność, szczelność izolacji, elastyczność powłoki izolacyjnej, materiał oddychający
- bardzo dobra izolacja akustyczna
- materiał biologicznie neutralny, odporny na rozwój pleśni oraz gnicie
- nieprzyjazne środowisko dla gryzoni, owadów i mikroorganizmów
- materiał samogasnący, nieprzenoszący ognia
- nieszkodliwa i bezpieczna dla ludzi oraz środowiska izolacja termiczna
Ocieplenie podłogi pianką PUR
Pianka otwartokomórkowa może zostać zaaplikowana między lagami. Tego typu metoda izolacyjna jest zazwyczaj wykorzystywana na stropie lub w budynkach o konstrukcji szkieletowej. Co istotne w tym przypadku to to, że ocieplenie podłogi miękką pianką otwartokomórkową bez wykonania stelaża nie jest zalecane!
Izolację podłogi można również przeprowadzić z użyciem pianki zamkniętokomórkowej, aplikowanej bezpośrednio na betonowe lub inne twarde podłoże. Tego rodzaju metoda jest przeważnie używana wówczas, gdy wykonywana jest betonowa wylewka. W tym przypadku należy pamiętać, że aplikacja zamkniętokomórkowej pianki Purios na wilgotne i brudne podłoże jest niedopuszczalna!
Termoizolacja podłogi metodą natryskową daje możliwość wypełnienia wszystkich, nawet najbardziej niedostępnych szczelin i ubytków, które znajdują się pod podłogą. Dzięki temu można uzyskać bezspoinową, jednolitą warstwę izolacyjną o praktycznie 100-procentowej szczelności.
Podłoga na gruncie to obecnie najczęstsze rozwiązanie, jakie można spotkać w budownictwie jednorodzinnym. Taka metoda budownictwa polega na stawianiu domów zazwyczaj niepodpiwniczonych (nieposiadających piwnicy). Wówczas zabezpieczenie termiczne podłogi na gruncie, jak i jej ochrona przeciwwilgociowa jest kwestią priorytetową.
Jeżeli jednak wysokość pomieszczenia nie pozwala zaizolować podłogi wewnątrz pomieszczenia, ale w domu jest piwnica, wówczas można przeprowadzić prace dociepleniowe i uszczelnianie podłogi poprzez izolację sufitu piwnicy. Efekt będzie identyczny, a wykonanie takich prac w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na ilość wolnej przestrzeni w piwnicy.