Dom alergika powinien być dla niego miejscem bezpiecznym i w największym możliwym stopniu wolnym od szkodzących mu cząsteczek, substancji chemicznych i mikroorganizmów. Wybór materiałów wykończeniowych, takich jak tynki, farby czy kleje, ma tu kluczowe znaczenie. Na jakie parametry produktów zwracać uwagę, by w przyszłości nie odczuwać dyskomfortu? Zapytaliśmy o to eksperta firmy Baumit, Tomasza Dzierwę.
Poznaj swoich wrogów
Nieustanne kichanie, przewlekły katar, duszności i łzawienie oczu to tylko kilka objawów alergii. Nadmierna wrażliwość na alergeny jest coraz częstszą przypadłością i nie pojawia się już wyłącznie na wiosnę. Alergicy coraz częściej skarżą się na dyskomfort także we własnych domach, zwłaszcza, jeśli żyją w dużych, zanieczyszczonych miastach. A jak wynika z badań zleconych przez Ministra Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia, ponad 40% Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie.
Wietrzenie domu i nawilżanie powietrza może nie wystarczyć. Kluczem do powodzenia w walce z alergią jest zawsze eliminacja jej źródeł. Choć na kwitnienie roślin i smog nie mamy wielkiego wpływu, to jednak możemy decydować o tym, jak bezpieczne będzie nasze mieszkanie. Do najczęściej pojawiających się we wnętrzach alergenów należą:
- pleśnie i grzyby
- roztocza
- substancje chemiczne
- kurz
Mikroklimat idealny, czyli jaki?
By uchronić się przed zapaleniem błon śluzowych nosa i gardła, alergicznym zapaleniem pęcherzyków płucnych i innymi objawami alergii wziewnych, należy zadbać o jakość powietrza wewnątrz domu: jego czystość i optymalną wilgotność. – Poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu może się wahać, jednak najlepiej, by nie spadał poniżej 40% i nie był większy niż 60% – zauważa ekspert z firmy Baumit, Tomasz Dzierwa.
Zalety tynków antyalergicznych
Firma Baumit zajmuje się tematem „zdrowego mieszkania” od ponad 25 lat. Kilkuletnie badania prowadzone w Viva Park – największym w Europie parku badawczym materiałów budowlanych – jednoznacznie potwierdziły, że naturalne tynki wapienne świetnie dbają o regulację wilgotności.
– Są nieuczulające i potrafią akumulować nadmiar wilgoci i oddawać ją do otoczenia, gdy robi się za sucho. Dopełnieniem dla odpowiednio dobranych materiałów wykończeniowych będzie oczywiście odpowiednia wentylacja – zauważa specjalista.
Dlaczego to takie ważne? Prawidłowe wykończenie wnętrza i eliminacja nadmiernej wilgotności, w połączeniu z wysokim współczynnikiem pH ≥ 12 tynków wapiennych, pozwalają praktycznie wyeliminować ryzyko rozwoju mikroorganizmów, pleśni i grzybów. Co więcej, naturalne tynki nie ładują się elektrostatycznie, więc nie przyciągają cząsteczek kurzu, co również ma niebagatelne znaczenie w przypadku domu alergika.
Farby dla alergików
Wybierając farbę, warto zwracać uwagę na parametr LZO, czyli poziom emisji lotnych związków organicznych. Wartość dopuszczalna to 30 g/l, ale szukając materiałów idealnych dla alergików, warto wybierać produkty o jak najniższej emisyjności. Dodatkowo, farba antyalergiczna powinna wykazywać się, podobnie jak tynk, wysoką paroprzepuszczalnością – to pozwala murom na „oddychanie” i przeciwdziała rozwojowi pleśni.
Jeśli planujesz remont lub właśnie kończysz budowę domu i chcesz zadbać o jak najlepsze warunki do życia, wybieraj materiały wykończeniowe o antyalergicznych parametrach. Potrzebujesz więcej porad? Zajrzyj na blog firmy Baumit i dowiedz się, jak stworzyć komfortową przestrzeń do życia.