Kiedy chcemy powiedzieć o jakiejś trudności w życiu, wówczas mówimy o tym, że “zaczynają się schody”. Ta przenośnia nawiązuje do wysiłku, jaki zazwyczaj wkładamy w pokonanie wielu stopni. Kiedy droga przestaje być prosta, także dosłownie – wiele osób nie jest w stanie poradzić sobie z jej przejechaniem. Mowa o osobach niepełnosprawnych – zwłaszcza na wózkach inwalidzkich, ale nie tylko. Każdy, kto porusza się o kulach, balkoniku lub korzysta z innych usprawnień ułatwiających przemieszczanie się, na widok schodów dostaje gęsiej skórki. Idealnym rozwiązaniem jest w takim wypadku winda dla niepełnosprawnych. Na co zwrócić uwagę, chcąc ją zamontować?
Mała winda – wielka pomoc dla osób niepełnosprawnych
Wszelkiego rodzaju podnośniki, platformy oraz windy dla niepełnosprawnych pozwalają ominąć przeszkody, jakimi są stopnie i dostać się na wyższe piętra budynku. Decydując się na ich zakup do domu lub obiektu użyteczności publicznej, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Są to m.in.:
- udźwig,
- wysokość podnoszenia,
- prędkość jazdy,
- sposób sterowania,
- rodzaj napędu,
- głośność pracy urządzenia.
Nie bez znaczenia jest także szerokość platformy lub kabiny – chodzi o to, aby bez problemu zmieścił się w niej wózek inwalidzki dla dorosłego, ale też specjalistyczny wózek dla dziecka, model elektryczny, czy sterowany ręcznie. Koniecznie również trzeba zadbać o panel z przyciskami zamontowany tak, aby użytkownik mógł bez problemu z niego skorzystać.
Rodzaje wind dla niepełnosprawnych
Wśród bogatej oferty rynkowej można znaleźć wiele rozwiązań, które określane są wspólnym mianem wind dla niepełnosprawnych. Definicja ta obejmuje:
- platformy w szybie obudowanym,
- platformy bez szybu,
- podnośniki łazienkowe.
Oprócz nich wiele firm oferuje też podjazdy i schodołazy.
Odpowiednie miejsce na windę dla niepełnosprawnych
Kiedy już zdecydujemy się na model zaufanego producenta, dobrze jest zastanowić się nad miejscem, w którym taka winda ma stanąć. Najważniejsze, aby była łatwo dostępna. Przecież chodzi o to, by ułatwić niepełnosprawnym szybszy dostęp do wyższych pięter budynku, a nie dodatkowo go utrudnić. A zatem wina powinna być dostępna z poziomu “0”, z miejsca, do którego osoba na wózku bez problemu może dostać się sama bez konieczności pokonywania innych przeszkód architektonicznych. Dodatkowo – powinna także dowieźć użytkownika do celu.
Gdzie sprawdzą się windy dla niepełnosprawnych?
Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy jest w stanie dotrzeć na własnych nogach do celu. Windy dla niepełnosprawnych służą nie tylko osobom na wózkach, ale też seniorom mającym problemy z poruszaniem się, osobom po wypadkach i urazach, a nawet – matkom z małymi dziećmi. Warto więc zadbać o ich montaż w takich miejscach jak:
- urzędy i instytucje,
- domy seniora,
- przystanki komunikacji miejskiej – zwłaszcza te położone poniżej poziomu ziemi,
- centra handlowe,
- a nawet – prywatne domy i posesje.