Materiały drewnopochodne znajdują wszechstronne zastosowanie w pracach budowlanych oraz wykończeniowych, w tym do obijania konstrukcji ściennych oraz izolacji podłóg i dachów. Z płyt drewnopochodnych chętnie korzysta także przemysł meblarski, np. do produkcji biurek, szafek, regałów oraz blatów stołów. Materiały drewnopochodne są tańsze od drewna, nie pękają i są odporne na różne warunki. Są też szeroko dostępne w handlu.
Materiały drewnopochodne stały się w ostatnich latach rozwiązaniem chętnie wykorzystywanym w projektach nowoczesnych wnętrz mieszkalnych i publicznych. Rosnącą popularność zawdzięczają głównie modzie na wnętrza typu loft i styl postindustrialny, ale też wzrostowi świadomości ekologicznej. Coraz częściej wybieramy materiały, których produkcja wiąże się z powtórnym przerobem surowców i które w całości nadają się do recyklingu.
Co to są materiały drewnopochodne
Za materiały drewnopochodne uważa się przede wszystkim różnego rodzaju materiały budowlane i meblarskie produkowane z odpadów przemysłu drzewnego, głównie z wiórów, trocin, ścinek, włókien czy gałęzi. Niektóre z tych materiałów wytwarza się z drewna, które nie nadaje się do wytworzenia desek. Płyty drewnopochodne nie stanowią jednolitej całości. Dzięki temu, że są bardzo lekkie, znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie ważna jest jakość i ciężar materiału.
Podobnie jak drewno, płyty drewnopochodne wytworzone są z solidnego materiału, dlatego są wykorzystywane nie tylko do wykańczania domu, ale także do konstrukcji budynku. Znakomicie sprawdzają się również w produkcji mebli, blatów kuchennych, parapetów, listew przypodłogowych oraz stolarki drzwiowej, ale też jako okładziny podłogowe i ścienne, nośne elementy konstrukcyjne oraz dachowe. Materiały drewnopochodne wykorzystywane są także w przemyśle opakowaniowym czy dekoracyjnym.
Materiały drewnopochodne – zalety
Tego rodzaju materiały wyróżnia łatwość obróbki i montażu, relatywnie niska cena w porównaniu do litego drewna, duża odporność na działanie grzybów, pleśni i szkodników, możliwość wyprodukowania płyt o dużych rozmiarach oraz dobre właściwości izolacyjne.
Rodzaje materiałów drewnopochodnych
Na rynku jest dostępna szeroka gama materiałów drewnopochodnych. Ze względu na sposób obróbki i wytwarzania oraz rodzaj zastosowanego surowca rozróżnia się takie rodzaje płyt drewnopochodnych, jak sklejki oraz płyty wiórowe, wiórowo-cementowe, OSB, paździerzowe, wiórowo-paździerzowe i pilśniowe. W zależności od procesu uszlachetniania mają one powierzchnię surową, szlifowaną, lakierowaną, pokrytą laminatem lub fornirem.
Sklejka jest materiałem kompozytowym powstającym poprzez klejenie nieparzystej liczby cienkich warstw drewna. Do produkcji wykorzystywane są rodzime gatunki drewna, czyli olcha, brzoza, sosna i buk, ale także drewno pochodzące z drzew egzotycznych. Natomiast płyty pilśniowe produkowane są z drewna odpadowego głównie iglastego i dodatku olejów schnących czy żywic syntetycznych.
Przykładem płyt pilśniowych są płyty o wysokim stopniu twardości (HDF), z których produkowane są panele podłogowe, a z płyt o średnim stopniu MDF elementy mebli i drzwi. Wszystkie płyty pilśniowe są materiałem odpornym na działanie wielu czynników zewnętrznych, dlatego nadają się do zastosowania w trudnych warunkach klimatycznych. Z płyt pilśniowych półtwardych wytwarza się meble, panele podłogowe oraz listwy dekoracyjne. Stwarzają szerokie możliwości wzornicze, gdyż można je okleinować, laminować oraz frezować.
Płyty meblowe drewnopochodne
Powszechne zastosowanie w przemyśle meblowym mają płyty wiórowe. Powstają z wiórów drzewnych, które łączy się z sobą pod ciśnieniem i w podwyższonej temperaturze przy użyciu klejów syntetycznych. Mogą mieć powierzchnię szlifowaną, oklejaną fornirem, pokrytą laminatem lub lakierem do drewna. Z płyt wiórowych produkuje się też panele boazeryjne stosowane do wykończania bądź dekoracji wnętrz.
Podobne zastosowanie mają płyty paździerzowe. Paździerze są zdrewniałymi częściami łodyg roślinnych, oddzielonymi od włókien poprzez międlenie. Do wyrobu płyt drewnopochodnych stosuje się paździerze lniane, konopne lub ich mieszaniny. Płyty wytwarza się przez utwardzanie materiału na gorąco oraz sprasowywanie go pod ciśnieniem przy jednoczesnym dodaniu kleju syntetycznego. Płyty paździerzowe mogą mieć powierzchnię nieszlifowaną, szlifowaną jednostronnie, dwustronnie oraz uszlachetnioną przez laminowanie lub fornirowanie.
Materiały drewnopochodne jak je stosować we wnętrzach
Idee projektantów i designerów stają się elementem codziennego życia i inspirują do niebanalnych pomysłów wnętrzarskich. Na portalach poświęconych aranżacji wnętrz można oglądać pomieszczenia i sprzęty zaprojektowane przy wykorzystaniu materiałów drewnopochodnych. Dzięki szerokim możliwościom obróbki oraz walorom estetycznym budowane są z nich antresole, podesty, schody, biblioteki, wykańczane są nimi poddasza, ściany czy przedpokoje.
Płyty wiórowe doskonale nadają się do produkcji niestandardowych mebli, np. szafek, stolików czy półek. Drewnopochodne dekory mogą być użyte do wykonania blatów kuchennych, które są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Zdolni majsterkowicze chętnie budują z nich stoły, półki, regały i nietypowe siedziska.
Aby uzyskać niepowtarzalny charakter mebli z płyt wiórowych, warto zastosować kreatywne techniki dekoratorskie, takie jak malowanie farbami akrylowymi, stosowanie wosków lub klejnotów do drewna. Dodatkowo można łączyć płyty wiórowe z innymi materiałami, takimi jak stal, szkło lub beton, aby stworzyć niepowtarzalne meble.
Artykuł zewnętrzny.