Malowanie i konserwacja dachów, mycie okien lub malowanie elewacji wysokich budynków, przycinanie wysokich drzew w mieści i inne tego typu prace wykonywane na dużych wysokościach wymagają zatrudnienia ekipy wyspecjalizowanej w alpinizmie przemysłowym (ang. rope access). Techniki linowe stosowane są wszędzie tam, gdzie zastosowanie tradycyjnych rusztowań lub drabin jest technicznie niemożliwe, nieopłacalne lub powodowałoby znaczące utrudnienie w funkcjonowanie całej okolicy.
Czym zajmuje się alpinizm przemysłowy?
W dużych miastach coraz częściej można zobaczyć pracujących alpinistów. Z mediów dowiadujemy się, że taka praca często pomaga alpinistom zbierać fundusze na realizację własnych marzeń o zdobywaniu najwyższych szczytów. Umiejętności alpinistyczne najczęściej wykorzystywane są do:
- malowania elewacji i izolacji termicznej budynków,
- rozpinania banerów reklamowych na wysokich budynkach, wieżach lub ponad ulicami,
- myciu szklanych powierzchni i elewacji hoteli i biurowców,
- malowania i sprawdzania stanu technicznego wysokich kominów, masztów, wież, hal, wiaduktów i mostów
- przycinania gałęzi drzew w terenie zabudowanym
- usuwanie śniegu i sopli lodowych z dachów.
Malowanie elewacji i inne prace z zakresu alpinizmu przemysłowego są niezbędne szczególnie tam, gdzie zakres prac uniemożliwia zastosowanie technik tradycyjnych lub czyni je nieopłacalnymi ze względów finansowych, lub czasowych.
Przepisy i zasady pracy na wysokościach
Z pewnością praca na dużych wysokościach nie jest zadaniem dla każdego, wymaga odpowiedniego stanu zdrowia, kwalifikacji zdobytych podczas szkoleń, znajomości zasad bezpieczeństwa wykonywania prac na wysokościach i odpowiedniego sprzętu zgodnego z normami. Broszura wydana w 2012 r. przez Główny Inspektorat Pracy określa właściwy dobór środków technicznych, niezbędnych przy pracach na wysokościach. Sprzęt dopuszczony do prac na wysokościach musi być zgodny z obowiązującymi normami, które są zawarte w obwieszczeniu Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 9 stycznia 2006 r. w sprawie wykazu norm zharmonizowanych. Od 2009 roku działa w Polsce Organizacja Techników Dostępu Linowego (OTDL), która stosuje wzorce międzynarodowe w powiązaniu z polskimi przepisami i normami. Trzeba pamiętać o tym, że ludzie pracujący na wysokościach są narażeni na większe ryzyko utraty zdrowia lub życia i są wystawieni na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Oprócz umiejętności i sprzętu muszą posiadać odpowiednią odzież. Ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy (w tym związane z pracą na wysokości oraz obowiązki pracodawcy i inwestora) określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2003 poz. 1650). Malowanie elewacji i inne prace na wysokościach wymagają od ekipy nie tylko umiejętności alpinistycznych, ale również znajomości technik malarskich, tynkarskich, dekarskich, znajomości instalacji elektrycznych i elektronicznych. Po odpowiednim przeszkoleniu wiszący na linie pracownik potrafi zdiagnozować problem i zastosować odpowiednie metody działania.
Czy to się opłaca?
Malowanie elewacji metodami tradycyjnymi wymaga rozstawiania rusztowań. Ich wypożyczenie jest kosztowne, nie licząc czasu, jaki jest potrzebny do ich zamontowania, a następnie demontażu. Konstrukcja rusztowań zwiększa ryzyko uszkodzenia elewacji. Na wszystkie przedmioty znajdujące się powyżej poziomu gruntu działa nieubłagana siła ciążenia. Wykorzystanie alpinizmu przemysłowego redukuje ilość przedmiotów, które mogłyby spaść z wysokości i spowodować wypadek. Techniki alpinistyczne są mniej kosztowne i skracają czas niezbędny na wykonanie prac malarskich. Tradycyjne rusztowania mogłyby wymagać wyłączenia z użytku na wiele dni ruchliwej ulicy lub pasa ruchu. W wielu miejscach trudno dostępnych, gdzie nie można zastosować podnośników lub rusztowań, zatrudnienie ekipy alpinistów przemysłowych jest jedynym wyjściem.
Przygotowano przy współpracy z ropeexpert.pl