Aplikowanie właściwej papy na dach płaski może przysparzać wiele wątpliwości. Niewielkie spadki oraz stosunkowo równomierna powierzchnia zewnętrzna wymagają zastosowania odpowiednich produktów ochronnych, które zapewnią skuteczne uszczelnienie oraz ochronią zewnętrzną część budynku przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jednym z popularnych typów papy dachowej są produkty termozgrzewalne, które można w łatwy sposób wykorzystywać w kontekście ochrony powierzchni dachu. W poniższym artykule wskazujemy, jaka papa dachowa termozgrzewalna na dach płaski będzie odpowiednim wyborem. Przyglądamy się ponadto kilku popularnym produktom. Podpowiadamy, jakimi kategoriami doboru warto się w tym temacie kierować.
Dlaczego wybór papy na dach płaski nie jest oczywisty?
Zakup właściwego produktu kryjącego powierzchnię dachową może być trudny ze względu na dużą liczbę czynników, jakie należy wziąć pod uwagę. Jako użytkownicy jesteśmy zobowiązani do sprawdzenia, czy dana papa dachowa sprawdzi się w danych warunkach atmosferycznych. Intensywne nasłonecznienie, opady deszczu czy śniegu, a także zmienne temperatury – to czynniki, które znacząco oddziałują na materiał kryjący. Jeśli jest on zbyt za słaby, albo posiada nieprawidłową formułę, wówczas może szybciej się zużywać. Papa na dach płaski musi mieć nieco inną formę, ponieważ warunki jej aplikowania wymagają specjalnych rozwiązań. Dachy płaskie, zwłaszcza na dużych budynkach, mogą ulegać ruchom strukturalnym. Przesuwanie się struktur może być konsekwencją zmian temperaturowych lub występowania obciążeń. Istotne, aby produkt kryjący posiadał odpowiednie właściwości elastyczne, dzięki czemu dach będzie skutecznie chroniony i izolowany przed wilgocią. Wybór dobrej papy nie zawsze jest łatwy także ze względu na skład danego produktu. Papa składa się bowiem z wielu warstw, co czyni z niej złożony system. To przede wszystkim:
- siatka, czyli osnowa będąca podstawą struktury;
- masa asfaltowa modyfikowana różnymi substancjami, np. polimerami;
- warstwa ochronna, czyli tzw. posypka odbijająca promienie słoneczne i spełniająca m.in. funkcję estetyczną.
- folia, która zapobiega sklejaniu się warstw przed zaaplikowaniem na dach.
Przykładowe papy, czyli termozgrzewalne zabezpieczenie dachu
W niniejszej sekcji artykułu przedstawiamy popularne rodzaje papy dachowej, które są chętnie wykorzystywane w przypadku wykonywania remontów dachów czy też wznoszenia nowych konstrukcji. Przyjrzeliśmy się asortymentowi sklepu Suez – Izolacje Budowlane i wymieniamy trzy konkretne produkty, które można użyć jako zabezpieczenie dachu płaskiego. Więcej informacji poniżej.
Papa wierzchniego krycia IZOBIT GOLD
To papa do krycia dachów płaskich wyprodukowana przez znaną markę IZOBUD. Produkt został zmodyfikowany za pomocą elastomera typu SBS. Cechuje się bardzo dużą wytrzymałością oraz wysoką jakością krycia. To papa w segmencie premium, która została wzmocniona łupkiem mineralnym. Spód wykonany z folii termopotliwej zwiększa jej wytrzymałość oraz ułatwia montaż. Papa zalecana do stosowania w nowych budynkach, a ze względu na swoje świetne parametry użytkowe – w nowoczesnych inwestycjach budowlanych.
Papa dachowa Icopal Extradach
Rolka papy termozgrzewalnej nadaje się do wykorzystania zarówno w przypadku tworzenia nowych zabezpieczeń, jak i remontowania starych pokryć bitumicznych. Została wytworzona z wysokojakościowych składników asfaltowych. Posiada mocną, grubą posypkę cechującą się podwyższonym poziomem odporności. Jest mocna, solidna i nadaje się wszędzie tam, gdzie wymagane jest uzyskanie wytrzymałych pokryć dachowych. Posiada sprawdzone, wodoodporne właściwości, a dzięki foliowej warstwie spodniej, która jest odpowiednio wyprofilowana, zwiększa się komfort jej instalacji.
Bauder EP
Kolejną propozycją produktową może być papa zgrzewalna Bauder. To papa, której struktura bitumiczna została wzmocniona dodatkowymi substancjami – stąd też określana jest mianem produktu elastomerobitumicznego. Idealnie nadaje się do tworzenia warstw podkładowych. Stosowana przy uzupełnianiu wielowarstwowych pokryć. Ma drobną posypkę na zewnątrz, z kolei spód został wzmocniony folią. Trzonem struktury jest włóknina syntetyczna, która w tym przypadku została wykonana z poliestru.
Artykuł sponsorowany.