Wykonanie drogi dojazdowej do posesji to jeden z ważniejszych elementów wielu inwestycji. Bez niej przecież niemożliwe (a przynajmniej znacznie utrudnione) staje się zarówno prowadzenie prac budowlanych, jak i późniejsze korzystanie z działki. Czy budowa drogi dojazdowej do posesji to duży wydatek i o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem prac? Zebraliśmy najważniejsze informacje!
Droga dojazdowa do posesji – obowiązek gminy i inwestora
Droga dojazdowa do posesji powinna zostać odpowiednio przygotowana. Musi też mieć właściwą szerokość, a jej budowa, zgodnie z prawem budowlanym, zostać zgłoszona. Organy administracyjne gminy mają więc obowiązek przyjąć i rozpatrzyć wniosek. Przyszły zarządca drogi (inwestor) musi natomiast z takim zgłoszeniem wystąpić jeszcze przed rozpoczęciem prac.
Zgodnie z przepisami, droga dojazdowa do posesji nie powinna być węższa niż 5 metrów. Jednak, jeśli istnieje taka możliwość, warto zdecydować się na budowę szerszej drogi (6-7 metrów). Dzięki temu swobodnie wyminą się już dwa samochody osobowe, z łatwością też przejadą większe maszyny budowlane i cięższe pojazdy. A to znacznie ułatwi prowadzenie prac.
Co jeszcze warto sprawdzić, zanim powstanie droga dojazdowa do posesji? Jakie przepisy prawne będą Cię obowiązywały? Przede wszystkim należy możliwie dokładnie zapoznać się z zapisami prawa budowlanego, ustawy o drogach publicznych (znaleźć tam można np. definicję drogi wewnętrznej) oraz kodeksu drogowego.
Droga dojazdowa do posesji – z czego ją wykonać?
Po uzyskanie podstawowych informacji trzeba podjąć kolejną kluczową decyzję – z jakiego materiału zbudować drogę. Jest to kwestia kluczowa, bo to od niej zależy ostatecznie, ile kosztuje droga dojazdowa do posesji. Obecnie wybierać można spośród kilku rozwiązań:
- Betonowe płyty drogowe – ażurowe lub pełne
- Żwir lub kruszywo
- Płyty drogowe i kratki parkingowe z tworzywa
Droga dojazdowa z kruszywa
Najtańszym rozwiązaniem będzie przygotowanie drogi dojazdowej z kruszywa lub żwiru. Jednak taka opcja jest jednocześnie najmniej trwała – bardzo szybko pojawią się na niej koleiny i dziury, szczególnie wiosną i jesienią. Kilkukrotny przejazd ciężkiego sprzętu może też całkowicie zniszczyć nawierzchnię, uniemożliwiając przejazd zwykłych aut osobowych. Długotrwałe korzystanie z takiej drogi będzie więc bardzo nieprzyjemne.
Płyty drogowe – na które warto się zdecydować?
Co na drogę dojazdową zamiast kruszywa? Bardzo rozsądnym rozwiązaniem będą płyty drogowe. Wszystkie ich rodzaje są bardzo wytrzymałe i świetnie sprawdzą się jako nawierzchnia drogi. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że płyty betonowe lub ażurowe będą bardzo ciężkie – ich waga waha się w granicach 1700-2300 kg. W związku z tym do ułożenia takiej drogi koniecznie trzeba wykorzystać ciężki sprzęt – a to już dodatkowy koszt, który znacząco zwiększy cenę całej inwestycji.
Drogę dojazdową można wykonać również z lekkich płyt drogowych z tworzywa sztucznego, a nawet zdecydować, że na jej powierzchni pojawi się geokratka parkingowa. Te dwa rozwiązania gwarantują bardzo dobrą wytrzymałość porównywalną z betonowymi płytami drogowymi. Elementy są jednak lżejsze i łatwiejsze do ułożenia. Co więcej, przy ich zastosowaniu nie będzie konieczne dokładne utwardzenie drogi dojazdowej do posesji. Nawierzchnię wystarczy tylko odrobinę wyrównać i od razu układać na niej drogę – płyty z tworzywa (tak samo, jak geokratka) dopasują się do podłoża. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić, także na późniejszych remontach – które także będą tańsze możliwe do szybkiego przeprowadzenia bez udziału ciężkich maszyn.
Projekt drogi dojazdowej do posesji
Co jeszcze jest ważne, kiedy ma powstać droga dojazdowa do posesji? Wymiary czy rodzaj nawierzchni to niestety nie wszystko. Ważny będzie także projekt, który uwzględni wszelkie wymogi prawne. Dzięki temu zgłoszenie o budowie drogi dojazdowej do posesji stanie się jedynie formalnością, a prace będą mogły się zacząć bardzo szybko.
Ile kosztuje droga dojazdowa do posesji? Koszt inwestycji zależy od wielu czynników: m.in. szerokości i długości drogi, wybranych materiałów oraz rodzaju podłoża. Bardzo duże znaczenie będzie też miała cena samej realizacji, która w przypadku robót z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu będzie wynosić od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego szczególnie warte uwagi są te rozwiązania, które umożliwiają łatwe wykonanie nawierzchni bez długotrwałych prac przygotowawczych i udziału koparek i dźwigów. Możliwości takie dają właśnie wspomniane plastikowe płyty parkingowe od geoproduct.pl.