Bezpieczeństwo jest najważniejsze, stąd należy stosować takie rozwiązania, które je zapewniają. Niewątpliwie istotne znaczenie mają drabiny ewakuacyjne. Pozwalają one na bezpieczne opuszczenie budynku w razie zagrożenia. Co warto wiedzieć na ich temat i gdzie są niezbędne?
Drabiny ewakuacyjne – bezpieczeństwo na najwyższym poziomie
W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych można przeczytać, że wszystkie budynki zaklasyfikowane do kategorii zagrożenia PM powinny posiadać drabiny ewakuacyjne. Dotyczy to przede wszystkim budynków magazynowych i produkcyjnych, które posiadają wyższe kondygnacje. Jednocześnie drabiny ewakuacyjne muszą spełniać najbardziej restrykcyjne normy jakościowe oraz bezpieczeństwa. Odległość między szczeblami nie może być większa niż 30 cm. Istotne znaczenie ma także szerokość szczebli. Otóż nie może być ona mniejsza niż 50 cm. Zwróćcie jeszcze uwagę na kosz ochronny. Otóż musi mieć on szerokość od 70 do 80 cm. Dopuszczalne jest stosowanie drabin ewakuacyjnych bez obręczy ochronnych, ale tylko wtedy, gdy różnica między kondygnacjami nie jest większa niż 3 metry. Jeżeli jednak zastosujecie drabiny dłuższe niż 10 metrów, to dodatkowo należy zainstalować podesty spoczynkowe.
Drabiny ewakuacyjne – rodzaje
Drabiny ewakuacyjne dostępne są w wielu rodzajach. Możecie zdecydować się na drabiny pionowe bez kosza, a także drabiny z koszem ochronnym. Do jeszcze większych budynków, w których pracuje jeszcze większa ilość osób należy stosować drabiny ze spocznikiem bądź drabiny z koszem ochronnym wielobiegowe. Różne modele drabin ewakuacyjnych można znaleźć na stronie: https://ewakuacyjne.pl. Wszystkie one spełniają niezbędne normy bezpieczeństwa. Posiadają też atesty oraz certyfikaty BHP. Można je zamontować na budynkach przemysłowych, ale też halach czy magazynach. Można je łatwo zamontować od zewnętrznej strony budynku, co przyspiesza ewakuację. Dobrze sprawdzi się także model, który posiada blokadę dostępu. Jednocześnie blokada działa w pełni automatycznie i w razie konieczności drabina ewakuacyjna jest gotowa do użycia. Dla jeszcze większej wygody i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa stosuje się barierkę zabezpieczającą. Materiał, z którego są wykonane drabiny ewakuacyjne powinien być odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i korodowanie czy obciążenia. Poręcze nie mogą być w żadnym wypadku śliskie. Jednocześnie trzeba regularnie przeprowadzać konserwację.
Artykuł gościnny.