Fotowoltaika to źródło energii odnawialnej, które w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Nie powinno to dziwić, bowiem to ekologiczne źródło pozwala na sporą oszczędność w przypadku rachunków za prąd. Panele fotowoltaiczne dają możliwość pozyskiwania energii ze słońca. Dzięki nim promienie słoneczne zostają przekształcone w prąd, którym z powodzeniem można zasilić cały dom.
Co wchodzi w skład fotowoltaiki?
Możemy wymieć kilka części składowych tego rodzaju instalacji. Składa się ona z paneli fotowoltaicznych, przewodów, inwertera bądź też mikroinwerterów, konstrukcji montażowej, a w niektórych przypadkach także magazynu energii. Jak działają poszczególne elementy?
Panele to część, którą widzimy na dachach domów czy wielkich farmach fotowoltaicznych. Ich zadaniem jest pobieranie energii z promieni słonecznych, która następne zostanie zamieniona w prąd. Ich montaż możliwy jest w wielu miejscach. Można to zrobić nie tylko na dachu budynku, ale także na jego elewacji, jak również bezpośrednio na ziemi.
Inwerter z kolei odpowiedzialny jest przeistoczenie prądu znajdującego się w panelach fotowoltaicznych na prąd, który odbiorcy będą mieli docelowo w swoich gniazdkach. Jeśli inwerter ulegnie usterce, wówczas cała instalacja nie będzie mogła pracować. Jest on montowany na ścianie, tak, aby moc podłączyć wszystkie panele. Mikroinwerter różni się nie tylko wielkością, ale również tym, że są one instalowane osobno dla każdego panelu.
Konstrukcja montażowa jest również bardzo ważna, to od niej zależy, czy panele będą bezpiecznie zamontowane. Co jednak ważne, odpowiednia konstrukcja powinna być zrobiona tak, aby nie uszkodzić także dachu. Aby panele fotowoltaiczne były solidnie zamontowane, warto wydać troszeczkę więcej, ale postawić na taką konstrukcję, która posiada odpowiednie certyfikaty. Wyróżniamy kilka rodzajów konstrukcji: ze stali ocynkowane, nierdzewnej lub z aluminium. Jeśli zależy Ci na jakości, wybierz ostatnią opcję.
Kto może skorzystać z fotowoltaiki i czy jest to opłacalne?
Montaż paneli fotowoltaicznych jest opłacalny, szczególnie w czasach, kiedy ceny prądu rosną w zawrotnym tempie. Prawidłowo założona fotowoltaika od Otovo to inwestycja na lata, z której na pewno będziemy zadowoleni. Skorzystać z niej mogą osoby prywatne, prowadzące własne gospodarstwo domowe. Najczęściej u odbiorców prywatnych panele pojawiają się na dachach. Na montaż paneli decyduje się także coraz więcej firm. Jest to również popularne wśród rolników, którzy w swoim gospodarstwie w ciągu dnia zużywają duże ilości prądu. Panele są wiec dla nich świetnym rozwiązaniem, jeśli chcą realnie obniżyć swoje rachunki.
Czy można skorzystać z dofinansowań?
Z tytułu montażu paneli przysługuje nam możliwość dofinansowania. Mogą z niej skorzystać osoby prywatne, rolnicy oraz firmy. Dofinansowania funkcjonują zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i regionalnym. Program Czyste Powietrze, który jest programem rządowym, przewiduje dofinansowanie nawet do 9000 zł. Osoby, które zdecydują się na montaż paneli, mogą także liczyć na pożyczki na atrakcyjnych warunkach czy ulgę termomodernizacyjną, która pozwala na odliczenie 18% od 53000 zł. Więcej informacji można dowiedzieć się w firmie Otovo, specjalizującej się od ponad 6 lat w kompleksowej sprzedaży oraz montażu fotowoltaiki.