Montaż stolarki otworowej można wykonać na dwa sposoby. Tradycyjna metoda polega zastosowaniu uszczelnienia w postaci standardowej pianki poliuretanowej, nowoczesna natomiast uzupełnia uszczelnienie piankowe o dodatkowe dwie warstwy izolacyjne w postaci taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Obecnie w branży budowlanej najczęściej stosuję się ten drugi system, tzw. ciepły montaż okien. Jest on nieco droższy, ale zdecydowanie bardziej opłacalny – a to nie jedyna jego zaleta.
Jakie zalety ma ciepły montaż okien?
Jak wspomnieliśmy, na ciepły montaż okien składają się trzy warstwy uszczelniające. Pierwszą, tj. warstwę zewnętrzną, stanowi taśma paroprzepuszczalna, której zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci ze środka budynku. Druga warstwa, wewnętrzna, to pianka PUR, pełniąca funkcję głównego izolatora termicznego i akustycznego. Ostatnia, wewnętrzna warstwa, czyli taśma paroszczelna, ma za zadanie zapobiegać wnikaniu wilgoci do środka budynku. Tak rozbudowany system montażu doskonale chroni przed mrozem w zimie i upałem w lecie, dzięki czemu gwarantuje efektywność ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Nie będziesz więc musiał się martwić zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą oraz związanymi z tym zagrożeniami takimi jak grzyby i pleśń. Ciepły montaż ułatwi Ci stworzenie idealnych warunków termalnych w domu, a jednocześnie pozwoli ograniczyć przeznaczane na jego klimatyzowanie wydatki. Szczelne połączenie okna z murem, jakie zapewnia ciepły montaż okien, pomoże Ci też uchronić się przed uciążliwymi hałasami z zewnątrz, ponieważ taki system montażu gwarantuje izolację akustyczną na poziomie aż -63 dB. Więcej informacji pod adresem domszczelny.pl
Kiedy warto zdecydować się na ciepły montaż?
Na trójwarstwowy montaż okien warto zdecydować się zarówno w trakcie budowy nowego domu, jak i w przypadku modernizacji domu już postawionego i użytkowanego. Choć najczęściej poleca się go do budynków jednorodzinnych, taki system montażu stolarki otworowej sprawdzi się też w innych obiektach architektonicznych, w tym domach wielorodzinnych, budynkach przemysłowych i placówkach użyteczności publicznej. To uniwersalne rozwiązanie, które można z powodzeniem dopasować właściwie do każdego projektu budowlanego – i naprawdę warto to zrobić.