Wiązary dachowe prefabrykowane stają się oraz popularniejszym elementem wykorzystywanym do budowy dachów. Nie da się ukryć, że budowa domu stawia przed przyszłymi właścicielami wiele wyzwań. Jednym z największych jest oczywiście wybranie odpowiedniego rodzaju dachu, a także elementów, z których zostanie on wzniesiony. Jako że wspomniane już wiązary dachowe prefabrykowane są produktami o niezwykłych zaletach i właściwościach, warto się z nimi bliżej zapoznać.
Co to są wiązary dachowe?
Wiązary dachowe to nic innego jak elementy nośne więźby dachowej. W praktyce oznacza to tyle, że ich głównym zadaniem jest przenoszenie obciążenia z dachu, na jego podpory główne czyli słupy i ściany. Co ciekawe, choć większość wiązarów dachowych wykonana jest z drewna, to spotyka się także modele stalowe. Warto również podkreślić, że wiązary dachowe prefabrykowane po raz pierwszy zostały wykorzystane w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Obecnie jednak są one podstawowym elementem w rolniczym, przemysłowym i mieszkaniowym budownictwie. Wiązary te można więc najprościej określić mianem elementu konstrukcyjnego, wykorzystywanego przy budowie dachów. Warto również dowiedzieć się, co jest ich głównym zadaniem. Otóż wiązary te spełniają rolę swoistego przenośnika jeśli chodzi o ciężar więźby i pokrycia dachowego, a także różnych innych, dodatkowych obciążeń. Głównie ich przeznaczeniem jest budownictwo mieszkaniowe, a najlepiej sprawdzają się w budownictwie szkieletowym. Nie ukrywajmy, że do niedawna wykonanie solidnego i bezpiecznego dachu do domu, było ogromnym wyzwaniem i wymagało szeregu wyspecjalizowanych fachowców.
Dawniej nawet jeden błąd ludzki mógł skutecznie zaważyć na tym, że eksploatacja budynku stawała się niemożliwa, a co gorsze wzrastało ryzyko katastrofy budowlanej. Tak więc obecnie, wykorzystuje się wiązary dachowe prefabrykowane, dzięki którym możliwe jest wykonanie dachu w sposób niezwykle dokładny, a co najważniejsze i szybki. Elementy konstrukcyjne produkuje się głównie w fabrykach, a następnie w formie gotowej, dostarcza się je do placu budowy. Dzięki temu nie ma konieczności już składania więźby dachowej z elementów pojedynczych. Do produkcji wiązarów dachowych zawsze wykorzystywane jest najwyższej jakości drewno, a co najważniejsze musi ono posiadać odpowiednie parametry i kształt.
Ceny wiązarów dachowych
Wiązary dachowe prefabrykowane, a także ich finalne koszty zakupu są uzależnione od kilku czynników. Na ich cenę wpływa przede wszystkim:
- wielkości dachu, który ma zostać wykonany
- drewna, które zostało użyte do produkcji konstrukcji
Niemniej jednak warto podać przykładową cenę, dla średniej wielkości dachu. Wówczas mówimy o 200 metrach kwadratowych, więc cena wykonania wiązarów dachowych będzie oscylować w granicy od 8 do 10 tysięcy złotych. Trzeba również do finalnych kosztów zaliczyć robociznę, jednak zwykle nie wynosi ona więcej niż około 3 tysiące złotych. Do ceny dochodzi również koszt wynajmu dźwigu, o ile firma nie stawiająca dach nie jest wstanie go zapewnić.
Zalety wiązarów dachowych
Wiązary dachowe prefabrykowane z pewnością mają wiele zalet. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:
- niezwykle szybki montaż
- najwyższa jakość elementów wykorzystywanych do ich produkcji
- nieograniczone możliwości konstrukcyjne
- niezwykle uniwersalne zastosowanie, gdyż mogą one przyjmować różne kształty i rozmiary
Wady wiązarów dachowych
Każde rozwiązanie, w tym także wiązary dachowe, mają również swoje słabe strony. Tak więc wśród nielicznych wad prefabrykowanych wiązarów dachowych, najczęściej wskazuje się na dość duże utrudnienia w przypadku załadowywania i rozładowywania transportu. Często niezbędna jest pomoc dźwigu, a jego wynajęcie bywa niezwykle kosztowne. Co więcej wjazd dźwigiem jest znacznie utrudniony w przypadku niewielkich posesji. Zatem nie same wiązary dachowe, ale koszt ich transportu może nieco nadwerężyć budżet.
Wiązary dachowe prefabrykowane znajdują zastosowanie w wielu rodzajach budownictwa. Skutecznie rozkładają one ciężar więźby dachowej i zapewniają solidność i trwałość postawionego dachu. Choć same w sobie nie są one drogie, to transport i rozładowanie konstrukcji nie należy do najtańszych.
Partner artykułu: firma KASMO