Kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego za pośrednictwem dewelopera to popularny sposób wejścia w posiadanie nieruchomości. Obecnie rynek pierwotny nie zawiera wielu gotowych do zamieszkania lokali. Z tego powodu w większości przypadków korzystanie z usług dewelopera wiąże się z podpisaniem umowy deweloperskiej. Co powinien zawierać taki dokument?
Rynek nieruchomości w Polsce od lat charakteryzuje się dużym wzrostem cen i odpływem dostępnych lokali. W związku z tym deweloperzy w większości przypadków nie sprzedają gotowych nieruchomości. Zamiast tego handlują mieszkaniami i domami z inwestycji, które dopiero powstają, bądź są na etapie planowania. W takim wypadku wymagane jest podpisanie umowy deweloperskiej.
Umowa deweloperska — najważniejsze informacje
Umowa deweloperska bywa nazywana przedwstępną. Jest to specjalny typ umowy, który można określić też jako rozszerzoną rezerwację z obowiązkiem zakupu. Jej zadaniem jest ustalenie stosunków pomiędzy nabywcą a deweloperem. W ramach umowy uzgadnia się takie kwestie, jak termin zakończenia budowy, przekazania własności czy wniesienia opłaty za lokal.
Co ważne, umowa deweloperska musi zostać podpisana w formie aktu notarialnego. Prawo regulujące jej kształt to ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
Z czego powinna składać się umowa deweloperska, aby była bezpieczna?
Bezpieczna umowa deweloperska to taka, która zabezpieczy interesy obu stron. Oczywiście z perspektywy nabywcy najważniejsze będzie jego bezpieczeństwo. Przy negocjowaniu należy pamiętać o tym, że deweloper też musi zadbać o swój interes. Podstawową kwestią, jest to, by umowa deweloperska zawierała szczegółowe informacje dotyczące standardu mieszkania, jego powierzchni, ceny oraz terminu oddania do użytku. Są to najważniejsze zapisy z punktu widzenia nabywcy. W ten sposób może on ubiegać się o rekompensatę lub naprawę, gdy stan faktyczny nie będzie zgadzać się z umową.
Kolejną bardzo ważną częścią są odsetki i kary umowne. Ustalenie wysokości odsetek za spóźnienie się z zapłatą za mieszkanie będzie zabezpieczeniem dla dewelopera. Ty ochronisz się przed jego błędami poprzez umieszczenie w umowie kar umownych. Mogą one obowiązywać za np. opóźnienia w oddaniu lokalu, czy też błędy w sztuce budowlanej.
Radca prawny — czy warto skorzystać z jego usług przed podpisaniem umowy deweloperskiej?
Zdecydowanie warto zdecydować się na usługi radcy prawnego przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Prawo to niezwykle skomplikowana dziedzina. Z tego powodu prawidłowe zrozumienie umowy, nie będąc doświadczonym w tej kwestii, jest niezwykle trudne.
Radca prawny dzięki swojej wiedzy, a także doświadczeniu jest w stanie szybko wytłumaczyć Ci wszystkie najważniejsze zapisy w umowie. Ponadto pomoże w znalezieniu niekorzystnych fragmentów i zastąpieniu ich zapisami, które będą korzystniejsze dla Ciebie i uczciwe dla dewelopera.
Artykuł sponsorowany.