Blacha trapezowa może pełnić funkcję wykończeniowo-osłonową, choć w niektórych przypadkach, przy odpowiednim rozmieszczeniu elementów konstrukcyjnych może też pełnić funkcję nośną. Lekkie pokrycie dachu poprzez mniejszy ciężar własny w porównaniu do pokryć ceramicznych i betonowych umożliwia ograniczenie obciążeń stałych wywieranych na elementy nośne.
Czym charakteryzuje się blacha trapezowa osłonowa?
Blacha trapezowa to rodzaj materiału wykończeniowo-osłonowego wykonanego na bazie powlekanej blachy stalowej. Jego rdzeniem jest stal, natomiast wierzchnią i spodnią warstwę wykończenia tworzą specjalne powłoki metaliczne i organiczne zapewniające arkuszom wysokie parametry trwałościowe.
Blachy trapezowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: osłonowe i konstrukcyjne, przy czym blachy trapezowe konstrukcyjne nie mogą stanowić pokrycia zewnętrznego dachu, a ich rolą jest utworzenie warstwy nośnej dla materiałów termo- i hydroizolacyjnych w przypadku dachów płaskich. Blachy trapezowe osłonowe, tzw “trapezy niskie”, stanowią rodzaj pokrycia dachu skośnego lub elewacji zewnętrznej i chronią wnętrze budynku przed czynnikami atmosferycznymi. W takim przypadku za przeniesienie całości obciążeń zewnętrznych odpowiada konstrukcja nośna, która w przypadku dachów skośnych jest zwykle wykonana z drewna (krokwie).
Gdzie można stosować blachę trapezową?
Blacha trapezowa osłonowa znajduje zastosowanie praktycznie wszędzie, gdzie tradycyjna blachodachówka. Jest produktem o prostym, klasycznym kształcie doskonale komponującym się zarówno z budynkami tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi, minimalistycznymi obiektami.
Blachy trapezowe są coraz chętniej stosowane jako wykończenie dachów obiektów mieszkalnych. Pokrycie tego typu wyjątkowo dobrze współgra z formą architektoniczną budynków typu nowoczesna stodoła, ale równie estetycznie prezentuje się na obiektach zwieńczonych dachami bardziej skomplikowanymi o większej liczbie połaci. Ze względu na arkuszową formę, z ekonomicznego punktu widzenia blachy trapezowe najlepiej jest wykorzystywać na dużych płaszczyznach i zamawiać w długościach dopasowanych do całej połaci. To zmniejszy ilość połączeń, bezpośrednio wpłynie na dłuższą trwałość i przyspieszy czas trwania prac dekarskich.
Dlaczego warto wybrać blachę trapezową na dach lub ściany?
Jak już wspomniano, blacha trapezowa jest lekkim rodzajem pokrycia. Oznacza to, że poprzez jej zastosowanie konstrukcja nośna dachu oprócz obciążeń klimatycznych w daleko mniejszym stopniu będzie dociążona ciężarem pokrycia dachowego. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja przekrojów konstrukcji dachowej. Fakt ten umożliwia z kolei zaoszczędzenie środków finansowych przeznaczonych na realizację procesu inwestycyjnego. Optymalizacja konstrukcji nośnej sprawia także, że budynek staje się bardziej ekologiczny, ponieważ jego wzniesienie w takim przypadku nie powoduje tak dużego śladu węglowego jak w przypadku ciężkich rodzajów pokryć dachowych.