Grohe to dobrze znany producent armatury łazienkowej. Ma on uznaną pozycję na rynku ze względu na wysoką jakość i różnorodność oferty. Jej częścią są umywalkowe, podtynkowe baterie Grohe.
Czym charakteryzują się baterie podtynkowe?
Bateria podtynkowa Grohe charakteryzuje się wygodną, elegancką konstrukcją. Ich zaletą jest to, że elementy czysto techniczne, takie jak podłączenia do instalacji wodnej czy korpus, ukryte są pod glazurą czy tynkiem ściany łazienki. Nad umywalką wystają jedynie najważniejsze z punktu widzenia użytkownika elementy: wylewka, z której wydobywa się woda oraz uchwyt sterujący (jeden lub dwa – w zależności od typu armatury). Tego rodzaju zabudowę należy oczywiście odpowiednio wcześnie zaplanować. W ścianie muszą znaleźć się właściwie zlokalizowane gniazda podłączenia do instalacji wodnej oraz wnęka, w której umieszczony będzie korpus baterii. Jeśli nie zostanie ona wykonana na etapie prac murarskich i instalacyjnych, jej późniejsze wykucie w wykończonej już łazience może być bardzo trudne, szczególnie w przypadku ścian żelbetowych, jakie często można znaleźć na przykład w blokach z wielkiej płyty.
Baterie podtynkowe Grohe – zalety
Podstawową zaletą baterii podtynkowych Grohe jest możliwość uzyskania bardzo eleganckiego i prostego w formie efektu wizualnego. Jeśli nad umywalką znajdują się tylko wylewka i uchwyt baterii, ściana – niezasłonięta przez duży korpus armatury – optycznie wydaje się większa, co zwiększa wrażenie przestrzenności łazienki. Jest to niezmiernie ważne w przypadku pomieszczeń sanitarnych o niewielkiej kubaturze.
Podtynkowy montaż baterii ułatwia również utrzymanie czystości. Unika się gromadzenia zanieczyszczeń i kamienia, które np. w armaturze stojącej nawarstwiają się najczęściej w szczelinach tuż przy jej podstawie. Innym typowym miejscem są obrzeża uchwytu sterującego. Z problemem tym raczej nie można się spotkać w przypadku ściennej, podtynkowej baterii Grohe, gdyż zawieszona jest ona wysoko nad umywalką.
Grohe – bateria podtynkowa jednouchwytowa
W ofercie podtynkowych baterii Grohe można znaleźć modele jednouchwytowe. Za pomocą jednej dźwigni steruje się jednocześnie objętością strumienia wody i jego temperaturą. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość uzyskania odpowiedniej temperatury – po pewnym czasie użytkowania odruchowo przekręca się dźwignię tak, by ustawiła się w odpowiedniej pozycji. Wystarczy jedynie podnieść ją, by popłynęła woda o żądanej temperaturze. Jeśli trzeba odkręcić wodę zabrudzoną czy namydloną ręką, można to zrobić grzbietem dłoni albo nadgarstkiem, nie brudząc przy tym baterii. Do odcięcia dopływu wody również wystarczy jeden ruch.
Obsługa baterii dwuuchwytowych jest bardziej kłopotliwa, gdyż osobnymi dźwigniami lub pokrętłami uruchamia się przepływ wody gorącej i zimnej. Dodatkowo przy tego typu rozwiązaniu koszt mediów jest zwykle większy, gdyż odkręcanie wody, ustawianie jej temperatury i zakręcanie trwa dłużej. Jednak ze względu na walory estetyczne (np. możliwość użycia ozdobnych kurków w stylu retro) jest to rozwiązanie stosowane przy niektórych aranżacjach łazienek.