Zadbany ogród cieszy oko, jest doskonałym miejscem do wypoczynku i do organizacji imprez. Jednak nie zawsze panuje w nim idealny porządek – często grabie czy kosiarka znajdują się w przypadkowych miejscach, a ścieżki są przykryte warstwą liści. Podpowiadamy, co zrobić, aby w ogrodzie nigdy nie zapanował bałagan!
Po pierwsze – bądź systematyczny i stwórz własny harmonogram prac
Nie odkładaj wszystkich prac na później. Im dłużej będziesz zwlekał ze skoszeniem trawnika i grabieniem liści, tym ogród będzie gorzej wyglądał.
W utrzymaniu porządku pomoże ci przejrzysty, stworzony przez ciebie samego harmonogram prac w ogrodzie. Określ w nim, co ile dni będziesz kosił trawę, pielił grządki, sprzątał taras i ścieżki. Pamiętaj, aby nie planować zbyt wielu prac na jeden dzień. Lepiej codziennie poświęcić nieco czasu na pielęgnację i porządkowanie ogrodu.
Po drugie – zorganizuj miejsce na sprzęt do pielęgnacji ogrodu
Sekatory, łopatki, grabie, motyki, kosiarka, wąż, młotki i śrubokręty – te wszystkie narzędzia i sprzęty są niezbędne każdemu właścicielowi ogrodu. Jeśli chociażby niektóre z nich stoją pod zadaszeniem znajdującym się przed lub za domem, to wpływa to zdecydowanie negatywnie na estetykę przestrzeni.
Najlepszym miejscem do przechowywania większych sprzętów i mniejszych narzędzi jest domek ogrodowy. W takiej na pierwszy rzut oka niepozornej konstrukcji mogą znajdować się półki, regały oraz haki, na których można powiesić grabki, łopatkę, rękawice ochronne czy sekator. Znajduje się tam też dostatecznie dużo miejsca na kosiarkę i wąż zwijany na bęben.
Jeśli ogród jest zbyt mały, aby postawić w nim taki domek, można zainwestować w szafę narzędziową. Zmieszczą się w niej wszystkie najpotrzebniejszej narzędzia i akcesoria ogrodowe.
Po trzecie – zadbaj o miejsce do przechowywania sezonowych dekoracji i gadżetów
Latem ogród tętni życiem. Pod gołym niebem je się posiłki, wypoczywa i spędza długie wieczory. Dlatego też na stolikach, stołach, krzesłach i fotelach często są umieszczane tekstylia, a źródłem nastrojowego światła są świece.
Jeżeli chcesz, aby w ogrodzie panował ład, koce, poduszki i obrusy chowaj zawsze wtedy, kiedy nie są używane. To samo dotyczy świeczników, małych latarenek, świeczek. Do ich przechowywania świetnie nadają się skrzynie, które mogą być jednocześnie siedziskami. Najlepiej sprawdzą się pojemniki, które nie przepuszczają do wewnątrz wilgoci.
Po czwarte – dbaj o elementy małej architektury ogrodowej
Nic tak nie szpeci ogrodu jak farba odpadająca z płotu czy z drewnianych ławek. Źle wyglądają też brudne zadaszenia, pergole i zaniedbane oczko wodne. Dlatego zwracaj uwagę na najmniejsze detale, a twój ogród będzie prawdziwą perełką.