Rodzaje umywalek – na co zwrócić uwagę przy zakupach?

Ceramika łazienkowa stawia przed kupującym niemałe wyzwania. Nie sprowadzają się one jedynie do szerokiego wyboru spośród ogromnej oferty jej producentów, ale również obostrzenia techniczne, których musimy przestrzegać, aby zakupione przez nas elementy łazienkę spełniały swoją funkcję. Na co zwracać uwagę przy zakupach? Przekonajmy się.

Dlaczego wybór umywalki jest trudny?

UmywalkiUdając się do sklepu z ceramiką łazienkową, nie powinniśmy w pierwszej kolejności zwracać się do tych umywalek, które od razu wpadają nam w oko. Swój wzrok warto najpierw skierować na te, które będą posiadały dostosowany do naszego wnętrza rozmiar i kształt – zbliżony stylistycznie do wybranych przez nas pozostałych elementów ceramiki łazienkowej.

Kolejnym aspektem – który należy wziąć pod uwagę – dotyczy zarówno kwestii estetycznych, jak i praktycznych. Chodzi mianowicie o wybór pomiędzy umywalką nablatową a tą, którą umieścimy w blacie. Umywalki będące całościową konstrukcją powoli odchodzą do przysłowiowego „lamusa”, a ich miejsce zajmują konstrukcje zgrabniejsze, bardziej eleganckie i estetyczne. Jednak to do nas należy wybór, na którą z umywalek dostępnych teraz w sklepach się zdecydujemy.

I na koniec oczywiście przychodzi czas na decyzję o kolorze, fakturze i materiale, z którego jest wykonana umywalka. Tutaj mamy odrobinę większe pole manewru, które jest ograniczone jedynie koniecznością dopasowania umywalki do pozostałych elementów ceramiki łazienkowej.

Rodzaje umywalek – jaką z nich wybrać?

Umywalki różnią się – podobnie, jak muszle WC – w dużej mierze sposobem montażu, który wpływa zarówno na efekt wizualny, jaki stanowią w pomieszczeniu, jak i łatwość ich czyszczenia. Do wyboru mamy umywalki:

  •  wiszące – które montowane są na ścianach, a wszystkie części instalacji są widoczne – co powoduje nieco nieestetyczny efekt i trudności w konserwacji. Możemy zdecydować się na zasłonięcie ich stosownym meblem, jednak uniemożliwi to częściowe korzystanie z jego przestrzeni;
  • nablatowe – które umieszczane są na przeznaczonych do tego celu blatach. Niewątpliwie najbardziej atrakcyjne pod względem wizualnym i niezwykle modne w ostatnim czasie. Niestety ich wadą jest trudność w czyszczeniu;
  • wpuszczane w blat – których część ukryta jest pod blatem lub stelażem;
  • meblowe – przytwierdzane do ściany, do których dostawia się potem dopasowane do nich szafki. Całość zazwyczaj prezentuje się dość masywnie, stąd są one polecane do nieco większych łazienek. W przypadku umywalek meblowych kłopotem może być również późniejsze dopasowanie szafki, która w wyniku eksploatacji ulegnie zniszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *