Na co zwracać uwagę wybierając ceramikę łazienkową

Ceramika łazienkowaDo podstawowych elementów ceramiki łazienkowej należy umywalka, sedes i bidet, które stanowią podstawowe wyposażenie łazienek. Ich odpowiedni wybór jest niezwykle ważny, gdyż po pierwsze będzie to sprzęt używany przez co najmniej kilka lat, a po drugie – w sposób znaczący zadecyduje o komforcie, wygodzie i funkcjonalności całego pomieszczenia. Każda osoba urządzająca łazienkę może zdecydować się na komplet od jednego producenta – co zagwarantuje jednolity styl i ten sam odcień kolorystyczny. Można też dobierać samodzielnie poszczególne elementy, co wprawdzie daje większe możliwości aranżacyjne, ale jednocześnie stwarza ryzyko niedopasowania i wizualnego chaosu. Wybierając konkretną ceramikę łazienkową należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które mogą zadecydować o podjęciu określonej decyzji.

Umywalka

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia łazienki jest umywalka, która znajduje się w niemal każdym pomieszczeniu tego typu. Wybierając określony typ należy kierować się rozmiarem łazienki, funkcjonalnością i własnymi upodobaniami. Dostępne na rynku umywalki są produkowane w niezliczonej ilości rozmiarów i kształtów, co sprawia, iż każdy może wybrać coś najbardziej odpowiedniego dla siebie. W przypadku małych łazienek najlepszym wyborem będą umywalki o standardowych rozmiarach. Natomiast szczęśliwcy posiadający dużą łazienkę mogą zdecydować się na umywalki znacznie szersze i charakteryzujące się nietypowymi kształtami. Równie ważną kwestią w wyborze tego elementu wyposażenia jest sposób zamontowania baterii – w przypadku modelu sztorcowego należy wybrać umywalkę ze specjalnymi otworami, które umożliwią bezproblemowy montaż. Warto także zwrócić uwagę na estetykę i funkcjonalność. Zamontowanie szafki pod umywalką pozwoli nie tylko na ukrycie rur i syfonu, ale także schowanie wielu łazienkowych drobiazgów.

Sedes

Podstawowym elementem wyposażenia łazienki jest sedes, którego wybór powinien być dobrze przemyślany. Do wyboru są dwa podstawowe modele:

  • sedes stojący, montowany do podłogi (jego cechą charakterystyczną jest widoczny zbiornik na wodę służącą do spłukiwania, który może być zamontowany na ścianie lub zintegrowany z sedesem),
  • sedes podwieszany, montowany do specjalnego stelaża (który w większości przypadków jest obmurowany lub obudowany).

Kolejnym krokiem w wyborze sedesu jest dobranie do niego odpowiedniej deski – standardowej lub wolnoopadającej.

Bidet

Wprawdzie bidet nie stanowi podstawowego wyposażenia łazienki, to jednak coraz więcej Polaków decyduje się na jego zamontowanie. Styl i kolor bidetu warto dobrać do sedesu i zamontować go w jego bliskim sąsiedztwie. Podobnie jak w przypadku sedesów bidet także występuje w dwóch podstawowych modelach – montowany do podłogi i podwieszany. Praktycznym i estetycznym rozwiązaniem jest wybranie takich samych rodzajów tych dwóch elementów ceramiki. Decydując się na zamontowanie bidetu nie wolno zapominać o zakupie do niego odpowiedniej baterii. Większą popularnością cieszą się modele sztorcowe, ale istnieje także możliwość zamontowania baterii bezpośrednio w ścianie.

Wybór odpowiedniej ceramiki łazienkowej to nie lada wyzwanie – zwłaszcza w przypadku, gdy będzie ona używana przez kilka najbliższych lat. Dokonując wyboru należy kierować się nie tylko gustem, ale także funkcjonalnością, dopasowaniem i wielkością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *