Muszle WC – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jeszcze do niedawna producenci muszli WC nie pozostawiali inwestorom zbyt wiele do wyboru. Wszystkie muszle nie różniły się od siebie ani wyglądem, ani też pod względem funkcjonalności. Dziś oferują nam o wiele więcej. Muszle WC dopasujemy do innych elementów ceramiki łazienkowej, gdyż dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Co więcej, na rynku znaleźć można również te modele, których czyszczenie jest ułatwione.

Sposób montażu miski WC

Muszle WCTo jedna z rzeczy, na którą koniecznie warto zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem. Jest to wybór ważny ze względów zarówno stylistycznych, jak i funkcjonalnych – np. łatwiejsze czyszczenie. Na rynku dostępne są dwa rodzaje misek:

  • miski ustępowe wiszące,
  • miski ustępowe stojące.

Wiszące miski ustępowe to stosunkowa nowość na rynku, którą w polskich sklepach można zakupić zaledwie od kilku lat. Niewątpliwą zaletą przy ich wyborze jest nie tylko bardziej estetycznie wyglądająca łazienka, ale również łatwiejsze czyszczenie podłogi. Niestety ich konstrukcja nie charakteryzuje się dużą wytrzymałością, co powoduje, że przy ich montażu niezbędny jest dodatkowy stelaż, który jest umieszczany pod płytą karton-gips. Potrzeba dodatkowego stelaża sprawia, że miski wiszące są droższe od misek stojących, i najczęściej montowane są w domach osób niepełnosprawnych – stelaż umożliwia dopasowanie wysokości miski.

Stojące miski ustępowe, to zdecydowanie najchętniej wybierane muszle WC w Polsce. Najbardziej popularne są tzw. kompakty, które stanowią połączenie spłuczki i muszli klozetowej. Charakteryzują się niską ceną.

Zwróć uwagę na rodzaj odpływu

Niezwykle ważnym przy wyborze nowej muszli WC jest sprawdzenie, jaki posiada ona odpływ, który musi być dostosowany do rodzaju wykonanej w łazience kanalizacji. Podobnie, jak w przypadku sposobu montażu, rozróżniamy tutaj dwa rodzaje odpływów:

  • miski typu poznańskiego – z odpływem poziomym, gdy kanalizacja umieszczona jest w ścianie,
  • miski typu warszawskiego – z odpływem pionowym, gdy kanalizacja umieszczona jest w podłodze.

Istnieją również miski uniwersalne, które będą odpowiednie dla mieszkań, w których problemem będzie zainstalowanie kompaktu WC typu warszawskiego.

Styl muszli klozetowej

Ceramika łazienkowa powinna w danym pomieszczeniu stanowić spójną całość. Wybierając umywalki, wannę lub też brodzik, lepiej zdecydować się od razu na te z tego samego kompletu lub kolekcji, co ograniczy czas naszych poszukiwań i sprawi, że będą one pasować do wybranej przez nas wcześniej muszli WC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *