Kupno mieszkania lub domu to wspaniały moment w życiu wielu osób. Współpraca z deweloperem różni się od osobistego nadzorowania budowy. W obu wypadkach jesteśmy zobligowani do uzyskania odbioru, zanim otrzymamy zgodę na zamieszkanie. Na co zwrócić uwagę przy odbiorze?
Droga polegająca na kupnie apartamentu lub domu od dewelopera ogranicza się do kilku za to bardzo istotnych czynności. Wybór lokalu, uzgodnienia dotyczące garażu i komórki lokatorskiej to jedno. Przejście do kwestii formalnych to decyzja co znajdzie się w umowie deweloperskiej. Jest to wiążący dokument dla obu stron, w którym zawarte są wszystkie postanowienia. Treść tego dokumentu determinuje wiele aspektów, w tym kwestie odbioru nieruchomości. To jeden z etapów realizacji zapisów umowy, który wymaga szczególnej uwagi. Ta jest często rozpraszana przez emocje i ekscytacje. Dlatego podczas odbioru warto mieć przy sobie fachowca, który na zimno zbada nieruchomość.
Formalności
Zwykle umowa deweloperska zwieńczona naszym podpisem kończy na pewien czas kontakty z deweloperem. Zgadzamy się na wpłaty w określonych terminach lub po osiągnięciu określonego etapu budowy. To najczęściej oczekiwanie na możliwość zajrzenia w swoje przyszłe cztery kąty. Ograniczone kontakty oznaczają, że każde spotkanie i umowa z deweloperem mają duże znaczenie na kształt współpracy.
Różnego rodzaju ustalenia warto zweryfikować z prawnikiem, który oceni prawidłowość zapisów z przepisami prawa, ale także uwypukli newralgiczne kwestie. Takimi na pewno są kary umowne, które bywają nieproporcjonalne do przewinienia. Zwykle są one korzystniejsze dla dewelopera, dlatego warto zrewidować takie punkty. Ustawa z 16 września 2011r określa wiele zasad, których musi przestrzegać deweloper, w tym tych dotyczących odbioru mieszkań. Dobrze więc mieć tę wiedzę lub wsparcie osoby znającej ten dokument.
Odbiór nieruchomości
Telefon od dewelopera, umówienie daty odbioru i wreszcie dzień spotkania. To moment, gdy zalewają nas pozytywne emocje. Nie ma czemu się dziwić, to ważna chwila dla wielu z nas. Niestety takie podejście może spowodować, że odbiór mieszkania ograniczy się do planowania przestrzeni zamiast rewizji wad i usterek. W takich sytuacjach dobrze wspomóc się specjalistą z wiedzą budowlaną i odpowiednimi uprawnieniami, który w naszym imieniu zajmie się szukaniem usterek.
Odbiór mieszkania to najwłaściwszy moment na zgłoszenie wszelkich nieprawidłowości. Niektóre możemy dostrzec sami, ale jest multum takich, o których nie wiemy, że w ogóle istnieją. Skutkiem tego może być konieczność wydatkowania w przyszłości własnych środków na naprawę lub usunięcie wady. Deweloper bez podpisanego i zaakceptowanego przez nabywcę protokołu odbioru nie może dosłownie przerzucić prawa własności. Oznacza to, że wątpliwości muszą zostać wyjaśnione i naprawione w określonym czasie. Choć wariantów rozwiązania takiej sytuacji może być kilka.
Prawidłowy odbiór mieszkania musi zakończyć się protokołem odbioru. Z kolei w nim powinny znaleźć się wszelkie znalezione usterki. Inwestor ma 14 dni na uznanie lub nie naszych zastrzeżeń. Decyzja odmowna wymaga formy pisemnej wraz z uzasadnieniem i musi zostać dostarczona klientowi. Z kolei, gdy wady zostaną uznane, to deweloper ma 30 dni od dnia podpisania protokołu na wyeliminowanie usterek. Termin może być wydłużony, gdy pomimo należytej staranności wada nie została usunięta. Tutaj również wymagana jest forma pisemna z uzasadnieniem, które musi trafić do klienta. Dobrze więc mieć wsparcie u specjalistów, którzy przeprowadzają odbiory mieszkań. Dzięki temu mamy pewność, że zadbają o wszelkie aspekty techniczne i formalne.
Przekazanie kluczy
Umowa przeniesienia prawa własności to moment, w którym otrzymujemy klucze do swojej nieruchomości. Dzięki dobrze sporządzonej umowie deweloperskiej, a następnie wnikliwemu odbiorowi możemy cieszyć się pełnowartościowym produktem bez wad prawnych i technicznych. To właściwy moment, aby ze spokojem planować kolejne kroki. Tym razem dotyczące wykończenia dostępnej przestrzeni.