Jak uzyskać odszkodowanie po pożarze? Notatka szkody po pożarowej wystawiona przez straż pożarną to najważniejszy dokument do wypłaty odszkodowania.
Pożar to zjawisko wysoce niebezpieczne i kosztowne dla każdego z poszkodowanych. Nigdy nie wiemy gdzie i kiedy wybuchnie. Zawsze jednak jest śmiertelnie groźny i powoduje olbrzymie straty materialne. Wypłata odszkodowania na usunięcie szkód po pożarze i pokrycie kosztów remontu to kwestia kluczowa dla każdej z osób, które ucierpiały przez ogień.
Warunki wypłaty odszkodowania po pożarze w domu
Jedną z najczęstszych przyczyn pożarów w gospodarstwach domowych są niesprawne urządzenia grzewcze i kuchenne piece. Przy zwarciu instalacji elektrycznej, ubezpieczyciel z pewnością będzie badał stan instalacji przed pożarem oraz żądał stosowanych dokumentów technicznych. Wynik analizy tych dokumentów będzie rzutował na warunki wypłaty odszkodowania oraz na wysokość sumy, jaka zostanie nam wypłacona.
Sprzątanie po pożarze- jak nie dopuścić do tragedii?
Pożary powstają także wskutek niefrasobliwości człowieka, np. niedogaszenia niedopałka papierosa bądź pozostawienia łatwopalnej substancji blisko źródeł ciepła. Istnieją także pożary naturalne, gdzie nie ma żadnego udziału czynników ludzkich. Przed tymi ostatnimi trudno jest się chronić, ale możemy zminimalizować prawdopodobieństwo innych, używając sprawnych urządzeń elektrycznych oraz zachowując czujność przy korzystaniu z otwartych źródeł ognia czy paleniu papierosów. Jak wygląda gruntowne sprzątanie po pożarze, kiedy już dojdzie do tragedii, przeczytasz w dalszej części tego artykułu.
Czyszczenie po pożarze na skutek zwarcia instalacji elektrycznej
Jeśli nie mamy fachowej wiedzy, powinniśmy także wstrzymać się od samodzielnych napraw różnego rodzaju urządzeń i sprzętów. Przecież, nikt z nas, nie chce zamawiać usługi na czyszczenie po pożarze w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Urządzenia będące na wyposażeniu naszego domu lub mieszkania, wymagające okresowego serwisowania, winny być oglądane przez fachowca w przewidzianym terminie. Należy także dbać o to, żeby drożność przewodów kominowych była kontrolowana zgodnie z Prawem Budowlanym. Jeśli mieszkamy w budynku zarządzanym przez administrację reprezentującą właściciela, dobrze jest czuwać nad przestrzeganiem terminów tych kontroli, mimo że obowiązek ich przeprowadzenia nie leży po naszej stronie. Może to być bardzo przydatne przy staraniu się o odszkodowanie. Są przypadki, gdzie kompleksowe sprzątanie po pożarze bardzo często realizowane jest na koszt najemcy, gdyż spółdzielnia odmówiła wypłaty odszkodowania. Często działo się tak, kiedy zarządca budynku nie dopilnował okresowego przeglądu kanałów wentylacyjnych. Usuwanie szkód po pożarze w domu, było wówczas świadczone przez profesjonalną firmę sprzątającą po pożarach, ale na koszt właściciela budynku.
Jako działanie quasi prewencyjne należy traktować ubezpieczenie lokalu mieszkalnego od pożaru. Polisa co prawda nie uchroni nas od niego, ale pozwoli zmniejszyć skutki jego niszczącego działania w budżecie domowym. Dlatego bezwzględnie należy zakupić ubezpieczenia od skutków pożarów.
Jak jednak wynika z danych Pogotowia Pożarowego w Warszawie, Polacy wciąż niechętnie sięgają po polisy związane z pożarem. I to jest bardzo niepokojące zjawisko. Kiedy już zdecydujemy się na zawarcie ubezpieczenia, warto rozpatrzyć oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych i porównać parametry, jakim się one różnią. Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach i to właśnie od tych detali będzie uzależniona, ewentualna wypłata odszkodowania.
Czyszczenie ścian po pożarze- wybór profesjonalnej firmy sprzątającej
Przerażeni sytuacją poszkodowani często nie wiedzą, jak zabrać się za gruntowne sprzątanie po pożarze i usuwanie szkód pożarowych. Widok zakopconych ścian, spalonych futryn okiennych oraz mebli powoduje, że trudno jest podjąć racjonalną decyzję, od czego zacząć. W tej krytycznej sytuacji warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej. Technicy takiej firmy potrafią ocenić, jakie środki najlepiej zastosować przy istniejącym poziomie zniszczeń. Należy pamiętać, że nie tylko pożar niszczy struktury mieszkalne. Także stosowane środki gaśnicze mają wpływ na powierzchnie, na które działają. Strażacy, walcząc z ogniem, korzystają z różnych substancji likwidujących ogień. Grupa A tych środków to woda, piana gaśnicza, proszek gaśniczy i dwutlenek węgla. Do grupy B zaliczane są piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla i halon. Grupę C i E stanowią proszek gaśniczy, dwutlenek węgla oraz halon. Czasami sprzątanie po pożarze obejmuje tylko czyszczenie ścian po pożarze z sadzy, czasami natomiast trzeba zbić tynki i przeprowadzić całościowy remont mieszkania poprzedzony myciem spalonych powierzchni po pożarze suchym lodem.
Firma sprzątanie po pożarze – całodobowe Pogotowie Pożarowe
Pamiętajmy o tym, iż specjalistyczna firma sprzątająca po pożarze nie tylko usunie skutki pożaru, które zniszczyły mienie, ale też zlikwiduje przykry zapach, który towarzyszy paleniu się rzeczy. Ozonowanie po pożarze, zamgławianie nadtlenkiem wodoru bądź czyszczenie tzw., suchym lodem nie tylko skutecznie wyczyści spalone pomieszczenia, ale też usunie przykry i szkodliwy swąd toksyn, zapewniając jednocześnie skuteczną dezynfekcję dioksyn. Poprawa stanu faktycznego pomieszczeń po pożarze nie jest działaniem typowym dla zwykłego Kowalskiego. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców posiadających nie tylko nowoczesny sprzęt, ale też odpowiednią wiedzę i doświadczenie w myciu ścian po pożarze.
Dokumentacja związana z usuwaniem szkód po pożarze
Zanim poszkodowany zacznie myśleć o tym, jak poradzić sobie ze sprzątaniem po pożarze winien zadbać o rzetelne udokumentowanie powstałych strat. Jeśli był świadkiem zdarzenia, dobrze byłoby, aby opisał, w którym pomieszczeniu pożar się zaczął i jak przebiegał. Taka relacja pozwoli zlokalizować źródło pożaru i ustalić przyczyny jego powstania. Będzie też dowodem na to, jak się rozprzestrzeniał. Bardzo pomocne jest też ustalenie personaliów ewentualnych świadków. Dokumentacja fotograficzna wykonana tuż po pożarze dopełni całości. Warto dołączyć notatkę służbową strażaka, biorącego udział w akcji gaszenia naszego mieszkania. Dokument taki z pewnością pomoże w uzyskaniu odszkodowania po pożarze. Im więcej szczegółów będzie on zawierał, tym dla nas lepiej.
Do materiałów zawierających opis pożaru (jeśli byliśmy jego świadkiem) oraz zdjęć, warto dołączyć faktury i fotografie mebli i elementów wyposażenia domu, które funkcjonowały, gdy pojawił się ogień w domu. Pozwoli to określić wartość materialną naszego dobytku i uzasadni wielkość roszczeń. Wszystkie posiadane przez nas dokumenty należy bezzwłocznie przekazać firmie ubezpieczeniowej. Będą one bardzo ważnym dowodem w postępowaniu prowadzonym przez likwidatora szkód. Im rzetelniej udokumentujemy pożar, tym mniej wątpliwości będzie miał ubezpieczyciel. Często zdarza się, że firmy sprzątające po pożarach lub prywatni rzeczoznawcy ds. usuwania zniszczeń pożarowych biorą na siebie kontakt z ubezpieczycielem, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza wszystkie procedury.
Odszkodowanie po pożarze- podsumowanie
Uzyskanie odszkodowania z tytułu pożaru w pewnej części zrekompensuje nam straty spowodowane przez żywioł. Wiadomo jednak, iż najlepiej byłoby, gdyby do pożarów nie dochodziło wcale. Mamy znaczny wpływ na to, jak eksploatujemy urządzenia elektryczne i gazowe. Możemy także zwiększyć poziom ostrożności przy obchodzeniu się z otwartym ogniem wokół domu i chować zapałki przed dziećmi. Co istotne, warto też czytać instrukcje obsługi urządzeń elektrycznych i postępować zgodnie z zaleceniami producentów. Są to sprawdzone sposoby zapobiegania pożarom, które spowodują, że liczba pożarów się zmniejszy. Nasze bezpieczeństwo umocni także posiadanie polisy ubezpieczeniowej na wypadek pożaru. Jeśli już spotka nas tak przykre doświadczenie, pamiętajmy o tym, by starannie przygotować dokumentację dla ubezpieczyciela, co solidnie ułatwi nam życie po pożarze. i powrót do normalności.
Musimy jednak mieć świadomość, że w określonych przypadkach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Takie decyzje zapadają, gdy mamy do czynienia z wyłudzeniem pieniędzy z polisy (np. ubezpieczony sam wznieca pożar), gdy ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje pożaru lub następuje wyłącznie odpowiedzialności ubezpieczyciela, z przyczyn wymienionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Podsumowując, pożary nie są łatwym tematem do rozmów, warto więc im zapobiegać zawczasu, niż szukać pomocy po tym przykrym zdarzeniu.