Sytuacja, w której dochodzi do zalania mieszkania czy domu, to moment nie należący do najłatwiejszych. Bez względu na to, czy zalanie powstało na skutek awarii instalacji wewnętrznych, czy też winowajcą jest nieprzewidywalna pogoda i jej gwałtowność, należy doprowadzić do porządku zalane pomieszczenia. Jeśli wody było dużo, to konieczne będzie osuszanie podposadzkowe.
Kiedy należy wykonać osuszanie podposadzkowe?
Osuszanie podposadzkowe to zabieg, którego celem jest wyciągnięcie wody znajdującej się pod posadzką. Woda, która wdarła się do pomieszczeń, bardzo szybko znika z podłogi wciekając w głębsze warstwy znajdujące się pod parkietem lub panelami. Nawet zdjęcie wierzchniej warstwy nie pozwoli dokonać prawidłowego osuszenia. Konieczne jest wykonanie profesjonalnego osuszania podposadzkowego. W Krakowie warto zwrócić się do firmy Osusz.pl, która wykonuje osuszanie oraz zajmuje się wynajmem osuszaczy. Jeśli nie usuniemy wody znajdującej się pod podłogą, ta uwięziona głęboko latami będzie odparowywać każdą możliwą szczeliną lub będzie wydostawać się na zewnątrz poprzez podciekanie na wewnętrzne ściany. Żadna z tych sytuacji nie jest dobra dla naszego zdrowia oraz dla znajdujących się wokół nas materiałów. Straty, jakie w dalszej perspektywie może spowodować nieosuszone po zalaniu wnętrze, mogą przekraczać koszty poniesione na zlecenie profesjonalnego osuszania. Jeśli posiadamy polisę ubezpieczeniową, to koszt takiego zalania można pokryć z ubezpieczenia. Profesjonaliści z Osusz.pl pomogą na każdym etapie załatwiania formalności, a usługę osuszania można również rozliczyć bezgotówkowo. Wszystkie formalności i kontakt z ubezpieczycielem można pozostawić w gestii firmy osuszającej, która poza wykonaniem usługi dokona wszelkich rozliczeń.
Jak wygląda osuszanie podposadzkowe?
Osuszanie podposadzkowe rozpoczyna się od nawiercenia otworów w podłodze. Pierwszy z nich ukazuje ilość wody znajdującą się pod podłogą, a jednocześnie pozwalają oszacować, ile otworów będzie niezbędnych do przeprowadzenia całej operacji. Kolejną czynnością jest odessanie jak największej ilości stojącej wody po to, aby usprawnić i przyspieszyć osuszanie. Na tym etapie trzeba zadbać o to, aby wszystkie otwory wentylacyjne, a także drzwi do osuszanych pomieszczeń zostały szczelnie zamknięte. Ogranicza to napływ wilgoci do środka. Następnie należy do otworów zrobionych w podłodze podpiąć specjalistyczne urządzenia, które będą tłoczyć ciepłe i suche powietrze do wnętrza. Wszystko po to, aby „wypchnąć” powietrze przesiąknięte wilgocią do pomieszczenia, w którym rozstawione są osuszacze oraz wentylatory. Przesycone wilgocią powietrze zazwyczaj wydostaje się na zewnątrz przy ścianach. Po rozstawieniu urządzeń następuje uruchomienie i cały proces się rozpoczyna. Przez cały czas osuszania bezinwazyjnie monitorowana jest wilgotność w pomieszczeniu. Jak tylko jej poziom ustabilizuje się w dopuszczalnych przedziałach, to cały proces osuszania podposadzkowego można uznać za zakończony. Na koniec należy zatkać wykonane otwory i można powrócić do użytkowania pomieszczeń. Na czas osuszania ma wpływ wiele czynników, ale najważniejszym jest ilość wody, jaka została zakumulowana przez materiały izolacyjne. Przyjmuje się, że cały proces może potrwać nawet do 14 dni.
Proces osuszania podposadzkowego jest niezbędny, aby nie doświadczać negatywnych skutków wilgoci w swoich wnętrzach. Jeśli woda stała pod podłogą już dłuższy czas, a jeśli pojawiły się już wykwity pleśni na ścianach, to całą operację należy zakończyć ozonowaniem. Ozon rozprawi się w zarodnikami grzybów i pleśni, a także z nieprzyjemnym zapachem wilgoci we wnętrzu. Osuszanie pod posadzką to najlepsze rozwiązanie, jeśli doszło do zalania mieszkania lub domu. Wykonuje się je bez względu na źródło pochodzenia wody.